Basın Odası

2020

2019


Azerbaycan Halkı'nın büyük lideri Ulu Önder Haydar Aliyev'i saygı ve sevgi ile anıyoruz.


Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Vedat İrdelp, Zimbabve Büyükelçisi'ni şirketimizde ağırladı.

 Zimbabve Büyükelçisi'ne ziyaretleri için teşekkür ederiz...SOCAR Türkiye, Aliağa’daki Özel Endüstri Bölgesi statüsü bulunan arazisindeki iki yeni tesis için bir tören düzenledi. STAR Rafineri’nin hammadde ve bitmiş ürün depolama kapasitesini artıracak tesislerden birinin açılışı yapılırken diğerinin de temeli atıldı.

SOCAR Türkiye’nin iştiraki olan ve yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip STAR Rafineri’nin depolama kapasitesinin artırılması için yeni yatırımlar devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen iki projeden biri olan SOCAR Depolama Terminali Tank Genişleme Projesi’nin açılışı yapılırken, STAR Rafineri Ham Petrol ve Petrol Ara Ürün Tankları Projesi’nin de temeli atıldı. Yapılan törene SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov ile proje yüklenicilerinin yöneticileri katıldı. Yeni yatırımlarla SOCAR Türkiye’nin ve müşterilerinin kullanabileceği depolama kapasitesi 2,5 milyon metreküpe ulaşacak.

Törende bir konuşma yapan SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR’ın petrol, doğalgaz ve petrokimya alanlarında yatırımlarını sürdürdüğünü dile getirerek, “Geçen yıl ekim ayında, STAR Rafineri’nin açılışı için buradaydık. Üzerinden daha bir yıl geçmeden yeni projelerimiz için yeniden Aliağa’da olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Faaliyetlerimizin önemli bir ayağını teşkil eden petrokimya yatırımlarımız Azerbaycan ekonomisi için katma değer yaratarak uzun dönemli gelir kaynağı oluşturmakta; aynı zamanda bölgeye ve Türkiye’ye büyük katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda Petkim, son 10 yılda 47,2 milyar liralık toplam ciroya ve 4 milyar liradan fazla toplam kâra ulaştı. STAR Rafineri’de ise 4 milyon ton ham petrol işlendi. Bu rakam, yıl sonunda 8 milyon tona ulaşacak” diye konuştu. Depolama tesislerindeki kapasite artışının STAR Rafineri’nin verimliliğine önemli katkı sağlayacağının da altını çizen Abdullayev, sözlerini şöyle tamamladı: “Azerbaycan ve Türkiye arasında yüzyıllardır süregelen dostluk, iki ülkenin cumhurbaşkanlarının iradesi ve büyük desteğiyle ekonomik anlamda da büyük aşama kat etti. Gelecekte iki ülkenin birlikteliğini ve buna bağlı olarak ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz.”

TÜRKİYE’NİN 5 BÜYÜK DEPOLAMA TERMİNALİNDEN BİRİ

Törenle açılışı yapılan SOCAR Depolama Terminali Tank Genişleme Projesi, toplam 335 bin metreküplük 12 tanktan oluşuyor. Halihazırda Ege Bölgesi’nin en büyüğü olan terminalin kapasitesi, yeni genişleme projesiyle 535 bin metreküpe ulaşacak ve böylece Türkiye’nin 5 büyük depolama terminalinden biri olacak. Eylül 2017’de yapımına başlanan tesiste dizel, benzin, jet yakıtı ve reformat ürünleri depolanabilecek.

Temeli atılan STAR Rafineri Ham Petrol ve Petrol Ara Ürün Tankları Projesi ise rafinerinin depolama kapasitesini artırmanın yanı sıra operasyonel esneklik de sağlayacak. 2 adet 134 bin 500 metreküplük ham petrol tankı ve 2 adet 36 bin 500 metreküplük petrol ara ürün tankı olarak planlanan; toplam 342 bin metreküp depolama imkanı sağlayacak projenin, 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor.201809 Mayıs 2018 tarihinde sözleşmesini imzaladığımız, V94.2 tipi gaz türbinlerinde kullanılacak 2 adet INNER-CASING temini ihalesi kapsamında; ilk INNER-CASING’i 22 Ekim 2018 tarihinde EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali (A) İşletme Müdürlüğü’ne teslim ettik.


İstanbul Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali A İşletme Müdürlüğü'nde kurulu olan V94.2 tipi gaz türbinlerine ait rotor ve stator kanatları ile kanat bağlantı parçaları temini işi kapsamında 1 set 1. kademe rotor kanatları ve 1 set 1. kademe stator kanatları ile bağlantı parçalarından oluşan ikinci teslimatı 11.09.2018 tarihinde yaptık.


Her geçen gün sizlerle birlikte büyüyen ailemiz, 28 Temmuz 2018 itibariyle yeni ofisine taşınıyor.

Yeni adres bilgilerimiz:

Vadistanbul, Ayazağa Mah. Cendere Cad.                               

No:109 1B Blok Kat:22

34396 Sarıyer İstanbul, Türkiye

Tel:         +90 212 232 30 30                                                          
Fax:        +90 212 232 72 82      

2017


Şirketimizin 100% iştiraki IVT Mühendislik İnşaat ve Taahhüt Anonim Şirketi'nin kuruluş tescil işlemleri 06 Şubat 2017 itibariyle gerçekleştirilmiştir.  500.000 TL sermayeli yeni şirketimizin kuruluş amaçları aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

 1. Her türlü yapı ve her türlü tesisi taahhüt etmek sureti ile inşa etmek, enerji santralleri petrol gaz, maden işleme tesisleri, sinai üretim tesisleri, oteller, hastaneler, havalimanları, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, turizm tesisleri , eğitim, kültür, spor tesisleri , demir çelik işleme tesisleri , otomotiv fabrikaları, petrokimya tesisleri , depolama tesisleri ve sair mühendislik yapıların inşaat, mekanik, ve enstrüman sistemlerini projelendirmek, mühendislik montaj, test ve devreye alma işlerini yapmak.
 2. Yurtiçi ve yurt dışında endüstriyel ve her türlü enerji tesisleri ile telekomünikasyon, ulaşım ve alt yapı inşaatına ilişkin ihalelere katılmak, projeler geliştirmek, her türlü endüstriyel ve enerji tesislerini inşa etmek, her türlü inşaat ve ilgili diğer işleri gerçekleştirmek ve bahsi geçen tesislerle ilgili fizibilite raporları hazırlamak
 3. İlgili mercilerden izin almak kaydıyla her türlü enerji üretmek amacıyla her türlü tesisi kurmak, işletmeye almak, devralmak, kiralamak, kiraya vermek
 4. Kurulmuş veya kurulacak enerji üretim şirketleri ile iştirak ilişkisine girmek, enerji üretimi yapan fabrikalar kurmak, kurulması için müteahhitlik ve taşeronluk yapmak, enerji, dönüşüm ve arıtım tesisleri oluşturmak.
 5. Yurt içinden ve yurtdışından her türlü iş gücü temini sağlamak, yurtdışından yabancı işçi getirip çalıştırmak, yurtdışına da çalışmak üzere işçi göndermek.Şirketimizin %100 iştiraki IVT Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş.’nin çalışanı SANJAYBHAI MANUBHAI PAREKH, STAR Rafinerisinde İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda gösterdiği üstün performanstan dolayı TSGI tarafından ayın çalışanı seçilmiştir. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


ViTO-Satarco İş Ortaklığı ile EÜAŞ arasında İstanbul Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali A İşletme Müdürlüğü'nde kurulu olan V94.2 tipi gaz türbinlerine ait rotor ve stator kanatları İle kanat bağlantı parçaları temini işi için sözleşme imzalandı.

Sözleşmeye göre kanatlar ve diğer parçalar 780 takvim günü içerisinde teslim edilecek.

2016


Yerel kapsamı IOT - VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. tarafından üstlenilen STAR Rafinerisi Tank Çiftliği Projesinde işler tüm hızı ile iş planına uygun olarak gecikme olmadan devam ediyor.


12 Mart 2015 tarihinde sözleşmesini imzaladığımız, V94.2 tipi gaz türbinlerinde kullanılacak 3 adet inner-casing alımı işinde ilk inner-casing, EÜAŞ Ambarlı A Fuel Oil Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ne 15 Ocak 2016 tarihinde teslim edildi. Diğer iki inner-casing ise 2016 yılının ilk yarısında teslim edilecek.


Sektörün önümüzdeki 10 yıllık dönemde toplam yatırım ihtiyacının 110 milyar doları aşacağına dikkat çeken Bakan Albayrak, Türkiye’nin bölgesel enerji üssü ve terminali olma hedefinin de bir kez daha altını çizdi.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu. Yeni dönemde Türkiye’nin enerjideki  yol haritasını açıklayan Bakan Albayrak, enerjide yerli kaynaklara öncelik verileceğini söyledi. Bakan Albayrak, enerji alanında bölgesel işbirliği süreçleri çerçevesinde Türkiye’nin enerji üssü ve terminali haline getirileceğini kaydetti.

Nükleer enerjinin, üretim portföyünde yer almasının önemli olduğuna dikkat çeken Albayrak, 2023’e kadar nükleer santrallerden elektrik üretimine geçileceğini ve üçüncü nükleer santral için de çalışmaların başlatılacağını kaydetti. Bakan Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu amaçla Akkuyu Nükleer Santralı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ÇED olumlu kararı ve EPDK’dan 3 yıl süreli ön lisans alınmış olup, imar planı çalışmaları tamamlandığında inşaat faaliyetleri bütün yönleriyle başlayacaktır. Santralın ilk ünitesinin 2022 yılına kadar elektrik üretimine başlaması planlanmaktadır.”

Sinop Nükleer Santral projesi için fizibilite çalışmaları ile ilgili olarak sismolojik katalog oluşturma çalışmalarına başlanıldığını dile getiren Enerji Bakanı Albayrak, “Akkuyu ve Sinop Nükleer Santral Projelerinde nükleer standartlara uygun ekipman üretip malzeme tedarik edebilecek yerli firmalarımıza en az 16 milyar dolar hacminde iş imkanı ve önemli bir istihdam kaynağı olacaktır” diye konuştu. Albayrak, 2023 yılına kadar 3. Nükleer santral için çalışmalara başlanılacağını kaydetti.

Bakan Albayrak, Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Projesi’ne başlanıldığını açıkladı. 12 kuyunun açıldığı, 6 kuyuda ise çözeltme işleminin sürdüğünü belirten Albayrak, sektörün önümüzdeki 10 yılda toplam yatırım ihtiyacının 110 milyar doları aşacağının tahmin edildiğini kaydetti. Albayrak, bor madeninin eşdeğer ürün olarak ihraç edilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin elektrik iletim ve dağıtım şebeke uzunluğunun dünyanın en büyük beşinci, Avrupa’nın ise en büyük üçüncü şebekesi olduğunu bildirdi. Yerli kaynakların enerji üretimi amacıyla değerlendirilmesinin önemli olduğunu aktaran Albayrak, “Bu amaçla Bakanlığımız 2015-2019 yılı Stratejik Planı’nda 2019’a kadar hidrolikte 32 bin MW, rüzgârda 10.000 MW, güneşte 3.000 MW, jeotermalde 700 MW ve biyokütlede 700 MW kurulu güce ulaşılması hedefleri belirlenmiştir” dedi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin “Sektörel Enerji Tüketim İstatistikleri”ni açıkladı.

Buna göre, sanayi ve hizmet sektörlerinde 2014’te toplam 100 milyon 734 bin 472 ton eşdeğer petrol (TEP) enerji tüketildi. Sanayi sektöründe 86 milyon 136 bin 765, hizmet sektöründe ise 14 milyon 597 bin 707 ton eşdeğer petrol enerji harcandı. Elektrik üretimi ve dağıtımı yüzde 42,4, imalat sanayi yüzde 38,4, ulaştırma ve depolama sektörü yüzde 9,5 ile toplam enerji tüketimi içinde en fazla paya sahip oldu.
Doğalgaz 32 milyon 498 bin 888 ton eşdeğer petrol ile en çok tüketilen yakıt olarak dikkati çekti. Linyit kömürü 16 milyon 416 bin 93 ton eşdeğer petrol tüketilirken, üçüncü sırada 15 milyon 981 bin 137 ton eşdeğer petrol ile taşkömürü tüketimi yer aldı.
Türkiye’de 2014 yılında nihai enerji tüketimi 49 milyon 699 bin 901 ton eşdeğer petrol olarak hesaplandı.

Söz konusu dönemde sektörlere göre bakıldığında, toplam nihai enerji tüketiminin yüzde 57,7’si imalat sanayi, yüzde 19,3’ü ulaştırma ve depolama, yüzde 4,7’si ise inşaat sektöründe gerçekleşti.

Sanayi ve hizmet sektörlerinde 124 milyon 4 bin 527 megavat saat elektrik tüketildi. İmalat sanayi, 78 milyon 33 bin 897 megavat saat ile en çok elektrik tüketen sektör oldu. Sanayi ve hizmet sektörlerinde elektrik enerjisinin yüzde 79,7’si mal ve hizmet üretiminde, yüzde 13,2’si ise aydınlatma ve elektrikli büro gereçlerinde tüketildi.
Elektrik üretmek için 44 milyon 723 bin 504 ton eşdeğer petrol enerji harcandı. Enerji kullanım alanlarına göre, en çok enerji tüketimi yüzde 44,4 ile elektrik üretiminde, yüzde 34,4 ile mal ve hizmet üretiminde gerçekleşti.


Geçen ay toplam kurulu güçleri 43,6 MW olan 48 lisanssız elektrik üretim projesinin devreye girdiği bildirildi.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından açıklanan bilgilere göre geçen ay devreye giren bu projelerin 41,2 MW gücündeki 47 adedini güneş enerji yatırımları oluştururken, 2,5 MW gücünde bir rüzgar enerjisi yatırımı devreye girdi.
Devreye giren son projeler sonrasında Türkiye’nin lisanssız alandaki toplam elektrik üretim kapasitesi 354,3 MW’a, toplam proje sayısı ise 444 adede yükseldi.
Bu projelerin 290 MW gücündeki 409 adedini güneş enerjisi yatırımları, 7,3 MW gücündeki 10 adedini rüzgar enerjisi yatırımları ve 56,5 MW gücündeki 24 adedini termik santral yatırımları oluşturuyor.
Lisanssız elektrik üretim santrallerinin geçen ayki toplam elektrik üretimindeki payları ise yüzde 0,5 olurken, güneş enerjisi projelerinin bu üretimdeki payı ise tek başına yüzde 0,4 oldu.
TEİAŞ verilerine göre Türkiye’nin toplam elektrik üretim kapasitesi ise 73.427,4 MW’a ulaşmış durumda.


2014 yılında Alman UMT AG şirketi ile birlikte Türkiye'de kurduğumuz UMT Turkey Mobil A.Ş'nin ürünü olan " Platinum Masa" mobil uygulaması yaklaşık 40.000 kullanıcıya ulaşmıştır. 500'den fazla mekan tarafından tercih edilen bu uygulamayı Apple App Store ve Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.


Star Rafinerisinde Şirketimiz iştiraki “IOT-VITO Mühendislik İnşaat ve Tahhüt A.Ş.” tarafından yapımı devam eden Tank Çiftliği Projesinde, 1. Grup’ta yer alan ve montaj faaliyetlerine 12 Ağustos 2015 tarihinde başlanan 82 metre çapında 92.400 m3 hacimli yüzer tavanlı 620TK-001B Tankının Hydrostatik Test çalışmalarına başlanmıştır. Bu büyüklükte ve bu özelliklerde bir ham petrol tankının 7,5 ay gibi çok kısa bir sürede Hydrostatik Teste hazır hale getirilmiş olması çok büyük bir başarıdır ve bu bir Dünya rekorudur. Bu büyüklükte ve bu kadar kısa sürede tamamlanmış benzer başka bir tank projesi bulunmamaktadır.

Şirketimizin ortağı olduğu IOT VİTO şirketinin proje ekibini bu başarılı çalışmalarından dolayı kutlarız.


12 Mart 2015 tarihinde sözleşmesini imzaladığımız, V94.2 tipi gaz türbinlerinde kullanılacak 3 adet inner-casing alımı işinde; 3. inner-casing'in 18 Nisan 2016 tarihinde EÜAŞ Ambarlı A Fuel Oil Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ne teslim edilmesi ile tüm inner-casing'lerin teslimatı tamamlanmış oldu. 


Star Rafinerisinde şirketimiz iştiraki “IOT-VITO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş.” tarafından yapımı devam eden Tank Çiftliği Projesinden görüntüler 59.saniyeden itibaren izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/3yf7kwUi0kk


Şu ana kadar kayıp gün olmadan toplam 3,6 milyon adam-saat’lik işgücü harcanan Projede,  montaj faaliyetleri ilerleme oranı %85’e ulaşmıştır.

Silindirik tanklardan çapları 82 m olan Grup-1 Tanklarından 4 adet, Grup-3 Tanklarından 7 adet ve Grup-4 Tanklarından 1 adet olmak üzere toplam 12 adet Tankın Hydrostatik Testleri tamamlanmıştır.

12 adet Tankın da Hydrostatik Test işlemleri devam etmektedir. Testleri tamamlanan Tankların iç yüzey, taban ve dış yüzey boya işlemleri de resimlerde görüldüğü gibi hızla devam etmektedir.

Küresel Tanklarda montaj çalışmaları %85 aşamasına gelmiş olup, kaynak işlemleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.


Şirketimiz iştiraki “IOT-VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş.” tarafından Aliağa’da yapımı devam eden SOCAR’a ait STAR Rafinerisi Tank Çiftliği Projesinde iş kazasına bağlı iş gücü kaybı olmadan 3 milyon adam-saat çalışma süresine ulaşıldı.


Şirketimizin iştiraki İOT-VİTO Mühendislik İnşaat ve Tahhüt A.Ş., ASME S, U ve U2 stamp sertifikalarını almak için  devam eden hazırlık çalışmalarını tamamlamış ve  yetkili ASME  Inspector’ü  tarafından 31.03.2016 tarihinde yapılan son denetimler sonucunda ASME S, U ve U2 stamp sertifikalarını almaya hak kazanmıştır.
Şirketimiz iştiraki IOT – VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş.’ye, işverenimiz ve proje sahibi TSGI & STAR tarafından Nisan ayında İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunda en iyi altyüklenici ödülü verildi. Bu ödülle birlikte son İOT-VİTO son dört ayda 3. ödülünü almış oldu.

İOT – VİTO, 12 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Aliağa STAR Rafinerisi sahasında Tank Çiftliği Yapımı projesine devam etmektedir.


Şirketimizin iştirakı IOT - VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. tarafından üstlenilen Socar'a ait STAR Rafinerisi Tank Çiftliği Projesinde, 10 Mayıs 2016 tarihi itibari ile iş kazasına bağlı iş gücü kaybı olmadan 2 milyon adam-saat çalışma süresine ulaşıldı.


Star Rafinerisinde Şirketimiz iştiraki “IOT-ViTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş.” tarafından yapımı devam eden Tank Çiftliği Projesinde Mayıs 2016 itibariyle son durum aşağıdaki gibidir:

Kayıp gün olmadan toplam çalışma süresi 1,89 milyon adam/saat değerine ulaşmıştır

 • Toplam çalışan sayısı 1090’a ulaşmıştır.
 • 620-TK-001B/E Tanklarında “Hydrotest” işlemleri devam etmektedir.
 • 620-TK-001D Tankı “Hydrotest” işlemine hazır hale getirilmiştir.


Şirketimiz iştiraki IOT-VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş, Ege Rafinerisi Projesinin sosyal sorumluluk kapsamında bulunan Aliağa Cumhuriyet Ortaokulu’na yaptığı finansal destekten dolayı ana müteahhit TSGI tarafından Takdir Belgesi ile onurlandırılmıştır.


2015


Vito Enerji ve Yatırım A.Ş. dünyanın en büyük tank çiftliği müteahhit ve işletmecilerinden IOT Infrastructure & Energy Services Ltd ile işbirliği yaparak İstanbul merkezli IOT – VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. (IOT – VİTO) adında ortak bir şirket kurdu. IOT – VİTO Türkiye ve komşu ülkelerde petrol & gaz endüstrisine hizmet verecek ve petrol ürünleri depolama ile proses üniteleri gibi rafineri projelerine odaklanacak. 

IOT – VİTO yakın zamanda Socar tarafından Aliağa’da yatırımına başlanan STAR Rafinerisi tank çiftliği için ana yüklenici Tecnicas Reunidas – Saipem – GS E&C – Itochu konsorsiyumu ile anahtar teslim sözleşme imzaladı. Bu sözleşme kapsamında toplam kapasitesi 1,2 milyon m3 olan 50’in üzerinde silindirik ve küresel tank anahtar teslim olarak inşa edilecek.

Kaynak : http://enerjienstitusu.com/2015/01/12/iot-vito-star-rafineri-sinin-tanklarini-insa-edecek/


Star Rafinerisinde, şirketimiz iştirakı IOT – VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. tarafından yapımı devam etmekte olan Tank Çiftliği projesinde, 1. Grup tankların montajına 12 Ağustos 2015 tarihinde Socar Yatırımlar Direktörü Vagıf Aliyev ve Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz gibi üst düzey yöneticilerin de katıldıkları bir seremoni ile başlandı.


ViTO, 30 Ekim 2015 tarihi itibariyle; 

ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

TS 18001 (OHSAS) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemi

sertifikalarını almaya hak kazanmıştır.


Şirketimiz iştiraki IOT - VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. tarafından yapımı devam etmekte olan STAR Rafinerisi Tank Çiftliği projesinde; tank inşaatında en önemli kilometre taşlarından biri olan “hidrolik jack” kullanılarak ilk tank montajına (82 metrelik ham petrol tankı) 28 Eylül 2015 tarihi itibariyle başlandı.


Şirketimizin iştirakı IOT - VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. tarafından üstlenilen Socar'a ait STAR Rafinerisi Tank Çiftliği Projesinde 1. Grup tankların montajına 12 Ağustos 2015 Çarşamba günü başlanacak.

IOT - VİTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş., 50'den fazla silindirik ve küresel tankın anahtar teslim inşaatı için geçtiğimiz Ekim ayında rafinerinin ana müteahhiti Tecnicas Reunidas - Saipem - GS E&C - Itochu konsorsiyumu ile sözleşme imzalamıştı.


Kasım 2012 tarihinde sözleşmesi imzalanan 1 adet hava soğutmalı kondenser temini işini Hamon tamamlayarak Ramat Negev Energy Ltd.'ye teslim etti. 

Zorlu Enerji'nin de %42.15 oranında ortağı olduğu İsrail'deki kojenerasyon santrali 120 MW elektrik ve 70 ton/saat buhar üretim kapasitesine sahiptir ve 2015 yılının ikinci yarısında devreye girmesi beklenmektedir


EÜAŞ Ambarlı A Fuel Oil Doğalgaz Kombine Çevirm Santrali İşletme Müdürlüğü’nce ihalesi yapılan 3 adet inner-casing alımı işini kazanan Bruno Presezzi ile kurduğumuz iş ortaklığı; 12 Mart 2015 tarihinde Ambarlı Santrali ile sözleşme imzalamıştır.

Sözleşmeye göre, V94.2 tipi gaz türbinlerinde kullanılacak 3 adet inner-casing 2016 yılı içerisinde teslim edilecek.


02 Şubat 2015 tarihinden itibaren Bomonti Business Center’daki yeni ofisimizde hizmet vermeye devam edeceğiz.

Bomonti Business Center
Cumhuriyet Mah., Silahşör Cad.
Yeniyol Sk. No: 8, Kat: 13
34380, Bomonti, Şişli,
İstanbul, Turkey


IOT - ViTO Mühendislik, rafinerinin tank çiftliği için anahtar teslim sözleşme imzaladı.

SOCAR Turkey Enerji A.Ş.'nin (STEAŞ) iştiraki olan Star Rafinerisi A.Ş.'nin Petkim Aliağa Kompleksi'nde yapımı süren Star Rafinerisi Projesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; söz konusu projenin üstlenicisi Técnicas Reunidas (İspanya), Saipem (İtalya), GS Engineering (Güney Kore), Itochu Corporation (Japonya) konsorsiyumu, rafinerinin tank çiftliğinin yapımı için IOT - ViTO Mühendislik ile anahtar teslim sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre; toplam kapasitesi 1,2 milyon m3 olan 50'nin üzerinde silindirik ve küresel tank anahtar teslim olarak inşa edilecek.

IOT, Hindistan'ın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden Indian Oil Corporation ve dünyanın en  büyük terminal işleticileri arasında yer alan Oiltanking GmbH (Almanya)'in ortak girişimi olarak kurulmuştu. ViTO Enerji ve Yatırım A.Ş. firması da Türkiye'de IOT Infrastructure & Energy Services Ltd ile işbirliği yaparak IOT - ViTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş. adında ortak bir şirket kurmuştu.

Kaynak : Yatırımlar Dergisi, Sayı: 1214


Aliağa’da yapımı devam eden STAR Rafinerisi Projesinde kazasız 586 gün geçirilerek iş kazasına bağlı iş gücü kaybı olmadan 3.5 milyon adam-saat çalışma süresine ulaşıldı.

2014


Türkiye, günlük elektrik tüketiminde 10 Temmuz 2014 tarihi itibariyle 807 milyon 813 bin kWh ile rekor kırıldı. 

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla, Türkiye`de serinleme amaçlı elektrik kullanımı da zirve yaptı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün (10 Temmuz 2014) elektrik tüketiminde 807 milyon 813 bin kilovat-saatle Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını açıkladı.


Bayram tatili ve sanayi kuruluşlarının kapanması nedeniyle elektrik tüketimi azaldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de bir hafta arayla elektrik tüketiminde yılın en düşük ve en yüksek tüketim seviyelerine ulaşıldı. 23 Temmuz’da 813 milyon kilovatsaatle elektrik tüketiminde tarihi rekor kırılırken, ramazan bayramının ilk gününde ise 544 milyon kilovatsaatlik elektrik tüketimiyle yılın en düşük rakamı kaydedilmiş oldu.

Tüketimin en düşük seviyeye düştüğü 3 günlük Ramazan Bayramı’nda ilk gün 544 milyon 835 bin kilovatsaat, ikinci gün 551 milyon kilovatsaat, üçüncü gün de 585 milyon kilovatsaatlik tüketim gerçekleşti. Yılın en düşük tüketiminin gerçekleştiği 28 Temmuz’da, Temmuz aylarının en düşük elektrik ithalatı da gerçekleşmiş oldu. Daha önce yılın en düşük elektrik tüketimi yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart’ta 561 milyon kilovatsaat olarak hesaplanmıştı.


Yatırımcıların enerji sektörüne ilgisi sürüyor. Özel sektör tarafından yapılan yatırımlarla 2,5 yılda 548 elektrik üretim santrali devreye alındı

Yatırımcıların enerji sektörüne ilgisi sürüyor. Özel sektör tarafından yapılan yatırımlarla 2,5 yılda 548 elektrik üretim santrali devreye alındı. Söz konusu dönemde özel sektörün Türkiye'nin kurulu gücüne katkısı yaklaşık 14 bin megavatı buldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, 2012'den 2014'ün ilk yarısını kapsayan 2,5 yıllık dönemde, özel sektör tarafından yapılan 548 elektrik üretim tesisi faaliyet başladı.

Özel sektör tarafından işletilen santrallere 2012'de 4 bin 192,2 megavat kurulu güce sahip 206, 2013'te 6 bin 986,4 megavat kurulu güce sahip 222, bu yılın ilk yarısında 2 bin 784,5 megavat kurulu güce sahip 120 tesis eklendi. Geçen yıl özel sektör tarafından devreye alınan 6 bin 986,4 megavatlık kurulu güçle aynı zamanda bu alanda rekor kırıldı. 

Söz konusu dönemde bu tesislerin devreye girmesiyle özel sektörün Türkiye'nin elektrik üretimindeki kurulu gücüne katkısı 13 bin 963 megavat oldu.

İşletmeye giren özel sektör yatırımları içerisinde hidroelektrik santralleri (HES) önemli bir yer tutuyor. 2012'de işletmeye açılan 2 bin 482,2 megavatlık 95 hidro kaynaklı santrale, geçen yıl 2 bin 613,4 megavatlık 112, bu yılın ilk yarısında da 957,3 megavatlık 53 santral eklendi. Özel sektör tarafından söz konusu dönemde devreye alınan 260 HES'in kurulu güce katkısı yaklaşık 6 bin 53 megavatı buldu.

Özel sektörün elektrik üretiminde tercih ettiği ikinci kaynak doğalgaz oldu. Yatırımcılar 2,5 yıllık dönemde 114 doğalgaz çevrim santralini devreye aldı. Bu yatırımların kurulu güce katkısı 5 bin 461,8 megavat oldu.

Türkiye'de, özel sektör eliyle söz konusu dönemde 107 yeni rüzgar santralin devreye girdi. Bu santraller elektrik üretimindeki kurulu güce 1414.1 megavatlık ilave katkıda bulundu.

Yerli/ithal kömür veya linyitle çalışan elektrik üretim santrallerine toplam kurulu gücü 380 megavat olan 2, jeotermalden elektrik üreten tesisler toplam kurulu gücü 220,2 megavat olan 9 jeotermal işletme eklendi.

Özel sektör tarafından ayrıca 2,5 yıllık dönemde elektrik üretimine yönelik 16 biyokütle (çöp gazı), 11 biyogaz/biyokütle, 7 atık ısı, 5 biyogaz (çöp gazı), 3'er biyokütle, linyit, 2'şer baca gazı, biyogaz/doğalgaz, doğalgaz/motorin, kömür, birer linyit/doğalgaz, ithal kömür/doğalgaz, pirolitik yağ işletmeye girdi.

Kaynak : AA


Aslancık Elektrik üretim A.Ş;  Doğan Holding Şirketler Grubu, Doğuş Holding ve Anadolu Endüstri Holding tarafından yatırımı yapılan 120 MW kapasiteli Aslancık Hidroelektrik Santrali 2.Ünitesinin Enerji Bakanlığı nezdinde kabul işlemleri tamamlanmış olup 19 Eylül 2014 tarihi itibariyle tesis ticari faaliyete geçmiştir.

Giresun ile Tirebolu ilçesinde kurulu santralin elektro-mekanik kapsamı iş ortağımız Rainpower - Alstom Grid konsorsiyumu tarafından anahtar teslim olarak sağlanmıştır. Şirketimiz ise 2.ünitede türbin montaj işlerini üstlenmiştir.


Yılın 8 ayında ithal kömür kaynaklı elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 yükseldi.

İthal kömür kaynaklı elektriğin miktarı ve toplam üretimdeki payı artıyor. Yılın 8 ayında ithal kömür kaynaklı elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 yükseldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, son dönemde ithal kömür kaynaklı elektriğin miktar ve toplam üretimdeki payına bakıldığında ciddi artış kaydedildi.

Yılın 8 ayında ithal kömür kaynaklı elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 19,23 arttı. Geçen yıl aynı döneminde elektrik üretiminde yüzde 11,6 olan ithal kömürün payı, 1,5 puanlık artışla artarak 13,1'e çıktı. 

Türkiye geçen yılın 8 aylık döneminde ithal kömürden 18 milyon 571 bin 982 megavatsaat elektrik üretirken, bu yılın aynı döneminde üretim miktarı 22 milyon 142 bin 459 megavatsaate yükseldi. Elektrik üretiminde ithal kömür kullanımı en fazla nisan ayında arttı. Söz konusu ayda üretim miktarı geçen yılın aynı aynı ayına göre yüzde 70,62 arttı. 


Rainpower firması tarafından ihalesi kazanılan yurtdışındaki altı adet HES'in “Pelton türbinlerin Enjektör kısımlarının” ViTO tarafından Türkiye'de üretimine başlanmıştır.

Enjektörler aşağıdaki projelerde kullanılacaktır:

22 MW Tretheway HEPP (Kanada)

6 MW  Wedgemount HEPP (Kanada)

15MW Culliton Creek HEPP (Kanada)

15 MW Les Farettes HES (İsviçre)

16 MW Box Canyon HES (Kanada)

15 MW Kvitno Creek HES (Kanada) 

Daha önce ViTO tarafından Runotullo HES (Peru) ve Jamia HES (Peru) projelerine ait enjektörler imal edilmiş olup sistem sorunsuz bir şekilde işletmeye alınmıştır.


ViTO Enerji ve Yatırım A.Ş. dünyanın en büyük tank çiftliği müteahhit ve işletmecilerinden IOT Infrastructure & Energy Services Ltd. şirketi ile beraber Petrol & Gaz projelerine hizmet vermek üzere IOT ViTO Mühendislik İnşaat ve Taahhüt A.Ş.  adında ortak bir şirket kurdu. Şirketin merkezi İstanbul’da olup bölge ülkelerdeki projelere de hizmet vermek üzere çalışma yapacaktır. Yeni şirket, petrol ürünleri depolama ve proses üniteleri gibi rafinerilerdeki projelere odaklanacaktır.

Indian Oil Corporation ve Marquard & Bahls Grubu tarafından kurulmuş olan  IOT Infrastructure & Energy Services Ltd şirketi upstream petrol & gaz projeleri, EPC, terminaller ve yenilenebilir enerji konusunda faaliyet göstermektedir. 

Dünyanın en büyük 18. Büyük petrol şirketi olan Indian Oil Corporation, Fortune Global 500’ün 2014 raporuna göre $ 81.3 milyar ciro ile 96. sırada yer almaktadır. Hindistan’da bulunan 20 rafineriden 10’una sahip olan grup ayrıca  boru hatlarının da %71’ini işletmektedir.

Marquard & Bahls Grubu ise dünyadaki en büyük petrol ve kimyasal depolama sağlayıcılarından biridir. 23 ülkede toplam kapasitesi 23 milyon m3 olan 75 terminale sahiptir ve bu terminalleri işletmektedir. Grup 17 milyar Euro’luk cirosu ile Almanya’nın en büyük 11. aile şirketidir.


Aslancık Hidroelektrik Santralinde 2. ünitenin  montaj işleri şirketimiz tarafından tamamlandı. Eylül ayı sonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin de katılımıyla; santralin kabul işlemleri yapılacaktır.


Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin yılın ilk 7 ayında 3.560 MW düzeyinde artarak toplamda 67,431 MW'a yükseldiği açıklandı.

Enerji Bakanlığı tarafından açıklanan  verilere göre Ocak ve Temmuz ayı arasındaki dönemde devreye giren bu kurulu gücünün 983 MW'lık kısmını doğal gaza dayalı, 950 MW'lık kısmını ithal kömüre dayalı, 51 MW'lık kısmını linyit kömürüne dayalı santral yatırımları oluşturdu.

Aynı dönemde 1.025 MW kurulu gücünde hidroelektrik santrali yatırımı da devreye alınırken, rüzgar enerjisi alanında devreye giren yatırımlar bir önceki yıla göre yüzde 43 artarak 453 MW seviyesine yükseldi.

Yalnızca Temmuz ayında devreye alınan yeni elektrik üretim kapasitesi 745 MW olurken, bunun 600 MW'lık kısmını İÇDAŞ'ın ithal kömüre dayalı termik santrali, 69,4 MW'lık kısmını ise kapasite artırımı gerçekleştiren beş ayrı rüzgâr enerjisi santrali yatırımı ve 67,6 MW'lık kısmını dört hidroelektrik santrali projesi oluşturdu.

Türkiye'nin Temmuz ayı elektrik üretimi yüzde 2,4'lük yükseliş ile 23,235 GWh seviyesine çıkarken, elektrik tüketimi ise yüzde 2,1'lik yükseliş ile 22,679 GWh oldu.


TEİAŞ tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye’nin Mayıs ayında ürettiği elektrik miktarı 20.08 TWh olurken, üretimin 14.75 TWh’i (%73.4) özel sektör tarafından karşılandı.

TEİAŞ, 2014 yılı Mayıs ayı Türkiye elektrik üretim rakamlarını yayımladı. Yayımlanan verilere göre Türkiye Mayıs ayında 20.08 TWh elektrik üretti. Özel sektör 14,75 TWh ile bu rakamın %73.4’ünü üretirken, kamuya ait santraller tarafından üretilen elektrik enerjisi 5.34 TWh oldu. Üretimin kaynaklara dağılımına bakıldığında doğalgazın ağırlığını koruduğu ve Mayıs ayında üretilen elektriğin %48.8’inin (9.78 TWh) doğalgaz yakıtlı santraller tarafından üretildiği görülüyor. Doğalgazı %28.8 (5.79 TWh) ile kömür yakıtlı santraller takip ederken, hidroelektrik santrallerinde ise bu oran %15.8 (3.17 TWh) olarak hesaplandı.

Doğalgazdan elektrik üretimi büyüme trendini sürdürdü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın elektrik üretiminde doğalgazın payını düşürme politikalarına rağmen, doğalgaz yakıtlı santraller tarafından üretilen elektrik enerjisinin son dört aydır büyüme trendinde olduğu görülüyor. TEİAŞ verilerine göre Şubat ayında 8.92 TWh’in üzerinde elektrik üreten doğalgaz santralleri, elektrik üretimini Mart ve Nisan aylarında ciddi oranda arttırdı. Mayıs ayında ulaşılan rakam ise 9.80 TWh’e yakın oldu. Bu yıl doğalgaz santralleri tarafından en fazla elektrik enerjisi üretimi Ocak ayında yapılmıştı. Ocak ayında doğalgaz yakıtlı santraller 10.51 TWh’in üzerinde elektrik üretmişti.

Kaynak : Enerji IQ Turkish Energy Market Report | No: 28


Değerli iş ortaklarımız Rainpower ve STF/BWE firmaları ile birlikte 24 - 26 Nisan 2014 tarihleri arasında Istanbul Expo Center’da yapılacak olan ICCI 2014 Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı’nda 10. Salon - C113A’ da yer alan standımızda sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.


02 Mart 2014 tarihi itibari ile Gebze Kombine Çevrim Doğalgaz Santralinde reliability run başarıyla tamamlanıp geçici kabul işlemleri sona ermiştir.


20 Aralık 2013 itibari ile ticari işletmeye giren Gebze Kombine Çevrim Santrali'nin 16 Şubat 2014 tarihinde performans  testleri de başarıyla tamamlandı.

Testler sonucunda 2 +1 konfigurasyonundaki santralde, garanti edilen değerden 2 MW daha yüksek çıkış gücüne ulaşıldı.

2013


24.02.2013 tarihli "İş ve Yaşam" programından yayımlananan Vito Yönetim Kurulu Başkanı Vedat İrdelp ile yapılan röportaj


9 Mart 2013 tarihli "Benim İşim İyidir" programı"'nda yayımlanan Vito Yönetim Kurulu Başkanı Vedat İrdelp ile yapılan röportaj


Yapımı EPC olarak temsilcisi olduğumuz Ansaldo Energia tarafından üstlenilen 865 MW Gebze Kombine Çevrim Santralinde montaj işleri hızla devam ediyor.

Santralin planlanan şekilde ve gecikme olmadan 2014 yılı başında devreye girmesi bekleniyor.


Ansaldo Energia'nın tarafından anahtar teslimi olarak yapımı üstlenilen Unit Grubu'na ait 865 MW kurulu gücündeki Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santralinde geçtiğimiz mayıs ayı sonunda yapılan ilk ateşlemeden sonra 7 Haziran 2013 tarihinde birinci ünite gaz türbininin ulusal şebekeye ilk senkronizasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Yapımı anahtar teslim olarak danışmanlığını yaptığımız Ansaldo Energia tarafından üstlenilen 865 MW Gebze Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde kabul işlemleri yapılmış olup 20 Aralık 2013 itibariyle tesis ticari işletme faaliyetine geçmiştir

2 adet AE94.3A  tipi gaz türbinleri, buhar türbini ve bağlı jeneratörlerin kurulu olduğu santral işe başlama emrinden yaklaşık 29 ay sonra gecikme olmadan tamamlanmıştır.


Şirketimizin CEO'su Sn. Vedat İrdelp 11-13 Eylül 2013 tarihlerinde Çin'in Dalian kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na katıldı. 90 ülkeden 1500'den fazla katılımın olduğu toplantılarda global sorunlar, riskler stratejiler ve çözümler tartışıldı.


Kaynak : http://www.weforum.org/events/annual-meeting-new-champions-2013


Kocaeli'nin Dilovası İlçesinin Çerkeşli Köyü civarındaki İMES OSB bölgesinde kurulu bulunan Yeni Elektrik Üretim A.Ş., üst düzey yetkilileri ve çalışanlarıyla birlikte İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz, Çerkeşli Köyü Tepe Restoran'da iftar yemeğinde bir araya geldi.

Yeni Elektrik A.Ş. yönetim Kurulu üyesi Serdar Bilgiç, Proje Direktörü İbrahim Anameriç, İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz, Türk ve İtalyan üst düzey yöneticilerin de katıldığı iftar yemeğinde basın mensupları da ağırlandı. Önemli açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bilgiç, iftar sonrası teşekkür konuşması yaparak, Türkiye'nin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin yüzde 2'sini karşılayacak olan tesis, her yönüyle çevreci bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Medyada son günlerde tesisleriyle ilgili haksız ve önyargılı haberlerin çıkarıldığını üzüntü ile karşıladığını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Bilgiç, "Yüzde yüz çevreci olan bir kuruluşuz. Unit Grub olarak biz ve İtalyan ortağımız Ansaldo Energia bu konuda çok titiz davranmaktayız. Çevreyle ilgili ölçüm cihazlarına ilaveten iki adet online hava ölçüm cihazıyla, her anımız kayıt altına alınabilecek kadar temiz olduğumuza iddialıyız. Yüzde yüz çevreye duyarlı olan kuruluşumuzla ilgili tamamen bilgisizce ve önyargılı bir şekilde haber yapılması bizleri üzmüştür. Biz bu yazılanları hiçbir zaman hak etmedik ve etmeyiz. Bu haberi kaleme alan arkadaşımız keşke bizimle irtibata geçseydi, doğru bir haberi yazmış olurdu. Bizim kapımız herkese açıktır. Bilgi almak isteyen herkes istediği zaman hem tesislerimizi gezebilir hem de sağlıklı bilgiyi alabilir" dedi.

Türkiye enerjisinin yüzde 2'sini karşılayacak bir güce sahip olduklarının altını çizen Serdar Bilgiç, "Temiz enerji olarak bilinen doğalgazla bu kadar büyük miktarda elektriği üreten bir kuruluşuz. Ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir yere sahibiz. Test üretimi devam eden tesislerde önümüzdeki yıl itibariyle artık tam kapasite çalışacağız" dedi.

Doğalgazın ithal edilen bir enerji kaynağı olduğuna dikkat çeken Bilgiç, "İthal edilen bir enerji kaynağı ile üretim yapacağız fakat doğalgazın milletler arası pazara transfer noktası olan Türkiye'de ikili anlaşmalar ve milletler arası sözleşmelerle doğalgaz sıkıntısı çekilmeyecek. Zaten sıvılaştırılmış doğalgazı gemilerle getirerek tesislere verebilecek bir alt yapımız bulunmaktadır. Bu yönüyle hiçbir sıkıntı yaşanmayacak" dedi

İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz ise bölge için önemli bir yere sahip olduklarını belirterek, "Makine İhtisas OSB'yiz. Planlanan 260, proje aşamasında 92 ve hali hazırda üretimde olan 35 tesislerimizde hiçbir zaman çevreye zarar verecek bir durum olmayacak. Çünkü bizim kimyasallarla veya bunların türevleriyle işimiz olmayacak. Yeni Elektrik Üretim A.Ş.'nin yüzde yüz çevreci olması ve bölge için bir enerji kaynağına ihtiyaç olması için bizim sahamızda kurulmasını bizler de istedik" ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.hakimiyet.com/kocaeli/yeni-elektrik-as-yonetim-kurulu-uyesi-bilgic-h121481.html


Her biri 10 MW gücünde olan iki adet dikey pelton türbinleri Rainpower tarafından üretilen Çakmak-1 Hidroelekrik Santralindeki tüm montaj işleri ViTO tarafından yapılmaktadır.


Yeni Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kocaeli - Gebze'de yapım çalışmaları sürdürülmekte olan "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; yapımı devam eden projenin 26 Mayıs 2013 tarihinde yapılan gaz türbininin ilk ateşlemesinden sonra 07 Haziran 2013 tarihinde de birinci ünite gaz türbininin ulusal şebeke ile senkronizasyonu başarıyla gerçekleşti. Proje planladığı şekilde gecikme olmaksızın devam ediyor ve 2014 yılı ocak ayında işletmeye girmesi bekleniyor.

Bilindiği gibi, santralin Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) işlerini Ansaldo Energia üstlenmişti. Santralin önceden tamamı Unit International'a ait olan santralin yüzde 40 hissesi 2011 yılında İtalyan Ansaldo Energia'ya devredilmişti. Aynı yıl proje kapsamındaki inşaat ve montaj işleri için Ekon - Prokon Grubu ile alt yüklenici olarak sözleşme imzalanmıştı.

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1127/ 15 Nisan 2013 (GB)


Ansaldo Energia'nın anahtar teslim olarak ana müteahhitliğini üstlendiği Unit Grubu'na ait Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santralindeki gaz türbinlerinin ilk ateşlemesi 26 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı. 

İşe başlama emri Temmuz 2011'de verilen projede programda hiçbir gecikme olmadan ilerlenerek sona yaklaşıldı. Santral planlandığı şekilde 2014 yılının Ocak ayında işletmeye alınacak.

865 MW kapasiteli santralde; Ansaldo Energia'nın İtalya Cenova'daki fabrikasında üretilen her biri ISO şartlarında 294 MW olan iki adet AE94.3A model gaz türbinleri ile bir adet buhar türbini ve bağlı jeneratörler bulunuyor.


24-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 19.Uluslararası Enerji & Çevre Fuarında temsilciliğini yaptığımız Ansaldo Energia firmasının standını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız ziyaret etti.Şirketimizin CEO'su Sn. Vedat İrdelp 7-8 Nisan 2013 tarihlerinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na katıldı. 200'de fazla dünya çapında ve bölgesel iş liderlerinin, hükümet başkanlarının, bakanların ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı toplantılarda Orta Asya ve Güney Kafkasya'ya yönelik vizyonlar tartışıldı.

Daha fazla bilgi için: http://www.weforum.org/events/world-economic-forum-strategic-dialogue-future-south-caucasus-and-central-asia-2013#flickr_show


24-26 Nisan tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan ICCI 2013 19.Uluslararası Enerji & Çevre Fuarı ve Konferansı'na temsilcisi olduğumuz Hamon, Rainpower ve STF firmaları ile birlikte katılıyoruz.

Sizleri B106 numaralı standımızda görmekten mutluluk duyarız.
2012


04 Mayıs 2012 tarihli ve 20/2012 sayılı Der Spiegel dergisinde yayımlanan "Nabucco için Son Perde" başlıklı yazının basılı versiyonu ve önemli gördüğümüz kısımların Türkçe tercümesi için tıklayınız.


Temsilcisi olduğumuz STF ve bünyesinde yer alan BWE  12-14 Haziran 2012 tarihleri arasında Köln, Almanya’da yapılacak Power-Gen Europe fuar ve konferansına  katılıyor.

BWE Proje Başmühendisi Bay Carsten Bo Petersen, "A Modern Straw Fired Boiler Plant. Plant: BEKW Emlichheim/Germany" isimli bildiriyi sunacaktır. Sunum, 13 Haziran 2012 çarşamba günü 09:00-10:30 arasında TRACK 4: Coal Fired Power Plants, Biomass Combustion and Waste to Energy, Session 3: Biomass Combustion Experiences yapılacaktır.

7F141 numaralı standımıza sizleri bekliyoruz.


Temsilcisi olduğumuz Hamon firması 12-14 Haziran 2012 tarihleri arasında Köln, Almanya’da yapılacak Power-Gen Europe fuar ve konferansına  katılıyor.

1993 yılından beri düzenlenen Power-Gen Europe Avrupa'nın en önemli elektrik enerji fuar ve konferanslarından birisidir.

6A141 numaralı standımıza sizleri bekliyoruz.


Rainpower Small Hydro AS,  Çakmak I, Çakmak II ve Söğütlü HES projeleri için ATASER ELEKTRİK ÜRETİM VE İNŞAAT A.Ş. and SU-EN ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş ile sözleşme imzaladı

Sözkonusu sözleşmeler, herbiri yaklaşık 10 MW gücünde 4 dikey Pelton ünitesi ve herbiri yaklaşık 9 MW gücündeki 3 yatay Francis ünitesinin komple elektromekanik olarak teminini kapsamaktadır. Santrallerin 2013 yılında devreye girmesi bekleniyor.

Rainpower, temiz enerji üretimi için su türbinleri ve jeneratörleri ile ilgili tüm ekipmanları sağlayan teknoloji odaklı bir şirketler grubudur. Ürün yelpazesi, yeni santrallere yönelik tüm çözümleri ve mevcut santrallerin geliştirilmesi için tüm ekipmanları içermektedir. Rainpower, teknolojik çözümlerin geliştirilmesinden santrallerin işletmeye alınmasına kadar ki tüm tedarik zincirini sağlamaktadır.

Rainpower şirketinin 2008 yılından bu yana Türkiye mümessilliğini yapan ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanları için bakım hizmetleri vermektedir. Şirketin İstanbul merkez olmak üzere Ankara’da da ofisi bulunmaktadır.


Tüm elektromekanik kapsamı Rainpower tarafından anahtar teslim olarak temin edilen Yılmaz Ulusoy Holding’in ilk enerji yatırımı Vizara HES’in 19 Nisan 2012 itibariyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde kabul işlemleri tamamlanmış ve devreye girmiştir.

Trabzon’da kurulu iki üniteden oluşan toplam 8.85 MW gücündeki Vizara HES için Rainpower ile 2010 yılı Ağustos ayında sözleşme imzalanmıştı.


Elektromekanik ekipmanlar Norveç'li Rainpower tarafından tedarik edilecek.

Ege Hidro Enerji Şirketi tarafından gerçekleştirilecek olan; 3 yeni HES projesi (Çakmak I-II HES ve Söğütlü HES) için elektromekanik işleri için (türbin, jeneratör ve elektrik ekipmanları) ile ilgili Norveç'li Rainpower ASA firması ile anahtar teslim sözleşme imzalandı.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; sözleşmede Rainpower, kurulacak toplam 46,78 MW gücündeki 3 hidroelektrik santral için 4 Pelton ve 3 Francis türbini ile jeneratörleri, ana giriş vanaları, elektrik kontrol sistemleri ve yedek parçaları sağlayacak.

Ege Hidro Enerji, Norveç teknolojisi ve hidroelektrik santraller konusundaki geçmiş deneyimi nedeniyle ilk enerji yatırımları için Rainpower'ı seçti. Santrallerin 2013 yılında işletmeye alınması bekleniyor.

Norveçli Rainpower ASA şirketinin Türkiye temsilciliğini ViTO Enerji ve Yatırım A.Ş. firması gerçekleştiriyor. Firmanın enerji sektöründeki temsilcilikleri arasında Ansaldo Energia, STF ve Hamon firmaları da yer alıyor. (GB)


Hamon grubuna bağlı Research-Cottrel Dry Cooling (RCDC), Arabian Bemco Contracting Co. Ltd (Bemco) tarafından Suudi Arabistan’daki PP10 Enerji projesi için 10 hat ACC (hava soğutmalı kondenser) için büyük bir sipariş aldı.

Suudi Elektrik Şirketi tarafından işletilen PP10 enerji santrali, Suudi Arabistan Krallığının önümüzdeki 10 yıl içerisinde kurulu gücünü 40 GW’a yükseltme stratejik planı çerçevesinde yer alıyor. Toplam kurulu gücü 3500 MW olan enerji saantrali, ham petrol yakan 10 güç ünitesinden oluşuyor. Bemco, EPC müteaahit olarak 22.000 MW’ın üzerinde enerji santral projesini tamamlamış enerji sektöründe lider bir firmadır. 
Çöl bölgesinde yer alan Riyad tüm su ihtiyacını 400 km’den fazla uzaklıktaki Doğu Kıyısında bulunan desalinasyon tesislerinden getirtmektedir. Gelişmiş RCDC hava soğutmalı kondenser teknolojisinin kullanımı ile Suudi Elektrik Şirketininin en önemli gereksinimi olan soğutma suyu tüketimi engellenecektir.

RCDC’nin tedarik kapsamı mühendislik, ACC bundle’larının imalatı, pompalar, vakum üniteleri ve borulama dahil olmak üzere tüm sistemin teminini içermektedir. Saha montajına RCDC’nin süpervizörlüğünde 2013 yılında başlanacaktır ve 2014 yılında işletmeye alınması beklenmektedir.

2011 yılının sonunda alınan bu proje ile, “Soğutma Sistemleri” İş Biriminin satış hacmi 2012 ve 2013 yılında, 2011 yılına göre %15 artacaktır. Bu büyük sipariş, RCDC’nin Kuru Soğutma pazarındaki dünya standartlarında birinci sınıf tedarikçi olarak üst sıralarda yer aldığını bir kez daha teyit etmiştir. Ayrıca bu sipariş 2011 yılında piyasadaki en büyük siparişlerden biridir.

ViTO, Hamon’un Türkiye’de münhasıran temsilciliğini yapmaktadır. Şirket Avrupalı ekipman üreticisi ortakları ile birlikte hidro ve termik santrallere anahtar teslimi çözümler sunmakta ve ayrıca türbin ve yardımcıları, jeneratör ve kontrol sistemleri için bakım hizmetleri vermektedir. ViTO’nun termal enerji sektöründeki temsilcilikleri arasında Ansaldo Energia, STF; hidro sektöründe ise Rainpower firması yer almaktadır. Şirketin merkezi İstanbul’da olup Ankara’da da ofisi bulunmaktadır.


Elektrik tüketimi Ocak'ta % 8.6 arttı ELEKTRİK tüketimi, Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 artarak 21 milyar 311 milyon kilovat saat (kWh) oldu. Türkiye Elektrik iletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Ocak ayı geçici işletme sonuçlarından yapılan derlemeye göre, Ocak'ta elektrik üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 artarak 21 milyar 389,2 milyon kWh'ya ulaştı. Iran, Gürcistan, Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkelerden yapılan dış alımlarla birlikte tüketime sunulan enerji miktan 21 milyar 777 milyon kWh oldu. Ocak'ta Suriye'ye 232 milyon kWh, BabaeskiNeosanta'ya da (Yunanistan) 228 milyon kWh enerji satıldı. Türkiye'nin 2012 yılı elektrik enerjisi talebinin 244 milyar kWh olması bekleniyor.

Kaynak : AA

2011


Türkiye'nin 2011 yılında elektrik tüketimi, 2010 yılına göre yüzde 9 artarak 229 milyar 344,4 milyon kilowattsaate (kWh) ulaştı.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Aralık ayı geçici işletme sonuçlarından yapılan derlemeye göre, Aralık'ta elektrik üretimi 2010 yılının aynı ayına göre yüzde 9,7 artarak 21 milyar 44,8 milyon kWh oldu.

İran, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerden yapılan dış alımla birlikte tüketime sunulan enerji Aralık'ta 21 milyar 474,1 milyon kWh'ye ulaştı. Aralık'ta enerji tüketimi ise 2010 yılı Aralık ayına göre yüzde 9,2 artışla 21 milyar kWh olarak gerçekleşti.

2011 yılının tamamına bakıldığı zaman, geçen yıl elektrik enerjisi üretimi bir önceki yıla göre yüzde 8,2 artarak 228 milyar 431 milyon kWh oldu. İran, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerden alınan toplam 4 milyar 746,7 milyon kWh enerji ile tüketime sunulan enerji 233 milyar 177,7 milyon kWh oldu. Toplam tüketim bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla 229 milyar 344,4 milyon kWh olurken, 3 milyar 833,3 milyon KWh'lik enerji de yurt dışına satıldı.

2011'de üretilen elektrik enerjisinin 73 milyar 509,1 milyon kWh'sı Elektrik Üretim Anonim Şirketine (EÜAŞ) ait santrallerden, 18 milyar 823,4 milyon kWh'sı EÜAŞ'ye bağlı ortaklıklardan, 4 milyar 565,6 milyon kWh'sı işletme hakkı devri santrallerinden, 11 milyar 708,1 milyon kWh'sı otoprodüktörlerden, 44 milyar 937,9 milyon kWh'sı yap-işlet santrallerinden, 12 milyar 809,9 milyon kWh'sı yap-işlet-devret santrallerinden, 62 milyar 76,9 milyon kWh'si de serbest üretim şirketleri tarafından üretildi.

Kaynak : Anadolu Ajansı


İlgili haberin dergide yayınlanan basılı versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.

Elektromekanik teçhizatlar için Norveç'li Rainpower ile anahtar teslim sözleşme imzalandı.

Anadolu, Doğan ve Doğuş Holding'e ait olan Aslancık Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilen, "Aslancık Barajı ve HES Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre, Norveçli Rainpower AS (Temsilcisi Vito Ticari ve Mümesillik A.Ş.) ile Aslancık Barajı Hidroelektrik Santrali'nin elektromekanik işleri (türbin, generatör ve elektrik ekipmanlar) teminini için anahtar teslimi anlaşma imzaladı. Sözleşmeye göre Rainpower, Giresun şehrinde kurulacak 120 MW hidroelektrik santral için konsorsiyum ortakları ile birlikte 2 Francis türbin, generatör, elektrik sistemleri ve yedek parçaları sağlayacak. Aslancık Elektrik Üretim A.Ş. şirketi Aslancık barajı ve hidroelektrik santral projesi için 20 Mart 2008 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) lisans almıştı.

Norveç'li Rainpower hidroelektrik sektöründe enerji üretimine yönelik su türbini, generatör ve ilgili tüm ekipmanları üretiyor ve tedarik ediyor. Şirket yeni ve rehabilite edilecek hidroelektrik santrallere yönelik komple çözümler de sunuyor. Şirketin Türkiye temsilcisi Vito Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., hidro ve termik santrallere anahtar teslimi çözümler sunmakta ve ayrıca türbin ve yardımcıları, generatör ve kontrol sistemleri için bakım hizmetleri veriyor. Şirket ayrıca Türkiye'de İtalyan Ansaldo Energia şirketini temsil ediyor.

Bilindiği gibi, Ansaldo Energia ile en son olarak Unit Grubu'na ait Gebze Doğal Gaz Çevrim Santrali projesi için anahtar teslim sözleşme imzalamıştı. 
İhaleye revize teklif veren firma/ortak girişimler şöyle belirlenmişti:

1) Rainpower (Norveç)
2) Andritz Hydro (Avusturya)
3) DEC (Çin)
4) Voith Hydro (Almanya)


İlgili haberin dergide yayınlanan basılı versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.

Norveçli Rainpower firması; Anadolu, Doğan ve  Doğuş Holding’e ait olan Aslancık Elektrik Üretim A.Ş. ile Aslancık HES’in elektromekanik işlerinin türbin, generatör ve elektrik ekipmanları temini için anahtar teslimi anlaşma imzaladı.

Aslancık HES için imzalanan sözleşmeye göre Rainpower, Giresun şehrinde kurulacak 120 MW hidroelektrik santral için konsorsiyum ortakları ile birlikte 2 Francis türbin, generatör, elektrik sistemleri ve yedek parçaları sağlayacak. Aslancık Elektrik Üretim A.Ş. şirketi Aslancık barajı ve hidroelektrik santral projesi için 20 Mart 2008 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) lisans almıştı.

Rainpower’ın Türkiye’deki mümessili Vito Ticari Mümessillik
Rainpower hidroelektrik sektöründe enerji üretimine yönelik su türbini, generatör ve ilgili tüm ekipmanları üreten ve tedarik eden bir şirket. Şirket yeni ve rehabilite edilecek hidroelektrik santrallere yönelik komple çözümler sunuyor. Şirketin merkezi Norveç Oslo yakınlarındaki Kjeller’de bulunuyor.

Vito Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., Rainpower şirketinin kuruluşundan bu yana Türkiye’de münhasır ticari mümessilliğini yapmaktadır. Şirket Avrupalı ekipman üreticisi ortakları ile birlikte hidro ve termik santrallere anahtar teslimi çözümler sunuyor ve ayrıca türbin ve yardımcıları, generatör ve kontrol sistemleri için bakım hizmetleri veriyor. Şirketin merkezi İstanbul’da yer alıyor ve Ankara’da ofisi bulunuyor.

2010 yılında Rainpower için Vito A.Ş. Yılmaz Ulusoy Holding’e ait Vizara HES ve Maraş Enerji’ye ait Horu HES projelerini de kazanmıştı. Şirket ayrıca Türkiye’de Ansaldo Energia şirketini temsil ederek Ansaldo Energia ile en son olarak Unit Grubu’na ait Gebze Doğal Gaz Çevrim Santrali projesini kazandı. Daha önce Vito A.Ş.’nin temsil ettiği Tecnicas Reunidas/Ansaldo Energia konsorsiyumu Akenerji’ye ait Hatay-Erzin Kombine Çevrim santrali ihalesinde iki şirketin olduğu kısa listeye kalmıştı.


Yeni Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kocaeli - Gebze'de gerçekleştirilecek olan, "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; 830 MW'lık söz konusu projenin finansmanında kulllanılacak kredi UniCredit Grup danışmanlığında Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası tarafından 175'er milyon dolarlık paylarla karşılandı.

Konu ile ilgili kredi anlaşması 15 Temmuz 2011 günü imzalandı. Anlaşmaya göre, kredinin ilk 3 yılında ödeme yapılmayacak. Daha sonra 14 yıl boyunca kredi geri ödenecek. Bilindiği gibi, Toplam yatırım tutarı 640 milyon euro olan Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı'nin yüzde 40 hissesi Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) işlerini üstlenen İtalyan Ansaldo Energia S.p.A.'ya devredilmişti.

Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı Projesi kapsamındaki inşaat ve montaj işleri için Ekon - Prokon Grubu ile alt yüklenici olarak anlaşma sağlanmıştı. Konu ile ilgili sözleşmenin önümüzdeki günlerde imzalanması bekleniyor. Ansaldo Energia, Gebze santrali için 2 adet Atıkısı Kazanlarını (HRSG) İtalyan STF şirketinden tedarik edecek. İtalyan STF ve bünyesinde bulunan Danimarka kökenli BWE, Avrupa'nın en önde gelen HRSG, Kömür Kazanı ve Kondenser imalatçıları arasında yer alıyor.

Türkiye temsilciliğini Vito Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.'nin yaptığı İtalyan Ansaldo Energia şirketi santralde kullanılacak her biri 294 MW (ISO şartlarında) olan 2 adet AE94.3A "F" sınıfı gaz türbinleri, buhar türbini ve generatörleri tamamen kendi lisansı ile Ansaldo Energia firmasının kendisine ait olan Cenova fabrikasında üretiyor.

Ansaldo Energia tarafından Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi İMES'de inşa edilecek santralin yüzde 57,9 verimlilikle çalışması öngörülüyor. İnşaat süresi 30 ay olarak belirlenen ve 160 bin metrekarelik alana yayılacak tesisin açılışının 13 Ocak 2014 tarihinde yapılması bekleniyor. Santralin, ulusal şebekeye ve İstanbul metropolü başta olmak üzere civardaki yoğun yerleşim yerlerine ve endüstriyel kuruluşlara elektrik sağlaması planlanıyor.

Kaynak : Yatırımlar Dergisi 1038/18 Temmuz 2011 (GB)


Temmuz ayında elektrik tüketimi 20,9 milyar kWh olurken, ilk 7 ayda elektrik tüketimi 131 milyar kWh seviyesinde gerçekleşti.

TEİAŞ’ın geçici işletim sonuçlarına göre, 2011 yılı Temmuz ayında elektrik tüketimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 artarak, 20,9 milyar kWh olarak gerçekleşti.TEBA’nın yaptığı araştırmaya göre, elektrik tüketimi Temmuz ayında yılın bir önceki ayına göre ise yaklaşık 3 milyar kWh artış gösterirken, tüketime sunulan 21,4 milyar kWh enerjinin 407 milyon kWh’si dış satıma sunuldu.

2011 yılının ilk 7 ayında ise elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 artış göstererek, 131 milyar kWh seviyesinde gerçekleşti. Elektrik tüketimi 2010 yılının aynı döneminde 119,8 milyar kWh olmuştu. Ayrıca yılın bu döneminde dış satım miktarı yüzde 49 artış göstererek, 1 milyar 791 milyon kWh düzeyinde oldu.

Hatırlanacağı gibi, Haziran ayında elektrik tüketimi 17,9 milyar kWh olarak gerçekleşirken, ilk 6 ayda elektrik tüketimi yüzde 9,7 artış göstererek, 110 milyar kWh seviyesinde gerçekleşmişti (TEBA: 1519/11 Temmuz 2011).

Elektrik üretimi yüzde 6,7 artış gösterdi:

Öte yandan, Temmuz ayında Türkiye elektrik üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 artış göstererek, 20,8 milyar kWh düzeyinde gerçekleşti. Türkiye tarafından Temmuz ayında yapılan dış alım toplamı ise yüzde 478 artış göstererek, 529 milyon kWh oldu. Böylece tüketime sunulan enerji miktarı yüzde 8,9 artış ile 21,4 milyar kWh olarak tespit edildi.

Yılın ilk 7 ayında elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 artış ile 130,4 milyar kWh olarak belirlendi. Diğer ülkelerden yapılan dış alım ise bu dönemde yüzde 367 artarak, 2,4 milyar kWh olarak tespit edildi.

Serbest üretim şirketleri yüzde 57 üretim artış sağladı:

2011 yılı Temmuz ayında serbest üretim şirketlerinin üretim artışı devam ederek, yüzde 57 artışla 6 milyar kWh olarak tespit edildi. Serbest üretim şirketlerinin ilk 7 aylık üretim miktarları ise geçen yıla göre yüzde 52 artış ile 33 milyar kWh olarak tespit edildi.

2011 yılı Temmuz ayında EÜAŞ tarafından ise yüzde 5,3 düşüş ile 7,2 milyar kWh üretim yapılırken, bağlı ortaklıkları tarafından ise yüzde 8,9 artış ile 1,8 milyar kWh üretim yapıldı. EÜAŞ’ın termik santrallarında yılın ilk 7 ayında yüzde 8 artış ile 21,8 milyar kWh, hidrolik santrallarında ise yüzde 17 düşüş ile 22 milyar kWh üretim yapıldığı belirlendi.

Yap-İşlet-Devret (YİD) Santraları da Temmuz ayında yüzde 13,4 düşüş ile 1 milyar kWh, ilk 7 ayda ise 16,5 artış ile 7,6 milyar kWh üretim gerçekleştirdi. Yap-İşlet (Yİ) Santraları yüzde 13,4’lık düşüş ile 1 milyar kWh üretim yaparken, ilk 7 aylık dönemde yüzde 1,3 düşüş ile 25,6 milyar kWh elektrik üretti. İşletme Hakkı Devri (İHD) Santralları ise Temmuz ayında yüzde 12,5 düşüş ile 358 milyon kWh üretim yaparken, yılın ilk 7 ayında yüzde 3,2 artış ile 2,6 milyar kWh üretim gerçekleştirdi. Otoprodüktörlerin üretimi ise Temmuz ayında yüzde 2,4 artış ile 1 milyar kWh, yılın ilk 7 ayında ise yüzde 16,5 artış ile 6,9 milyar kWh olarak belirlendi.

Kaynak : Teba Haber


4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında özel sektör tarafından yapılarak, devreye alınan Santral projeleri 2011 yılında da artmaya devam ediyor.

2011 yılının ilk 5 ayında devreye alınan özel sektör santralleri 1.270 MW’a ulaştı. Söz konusu 48 santral projesinin 31’ini toplam 970 MW’lık Hidroelektrik Santraller oluştururken, 7 adeti 163 MW’lık Rüzgar Enerjisi Santralı (RES), 7 adeti 119 MW’lık doğalgaz santralı, 2 adeti 8.6 MW’lık çöp gazı santralı ve 1 adeti ise 8 MW’lık LNG Santralı oldu.

Söz konusu santrallerin geçici kabullerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılmış olduğu bildiriliyor. 2010 yılında devreye alınan santrallerin toplam kurulu gücü ise 4.809 MW olmuş ve 135 adet santralın devreye alındığı belirlenmişti.

Öte yandan 2003 yılından bu yana devreye alınan özel sektör santrallerinin toplam kurulu gücü 27.300 MW’a ulaştı. Devreye alınan 1110 adet santralın 8.142 MW’lık 266 adeti doğalgaz santralı olurken, 4.85 MW’lık 231 adeti ise HES oldu.

Ayrıca 2003 yılından bu yana, 2.449 MW’lık 12 adet ithal kömür santralının, 1.577 MW’lık 94 adet RES’in, 1.066 MW’lık 38 adet fuel-oil santralının, 722 MW’lık 10 adet diğer doğalgaz santralının, 406 MW’lık 12 adet doğalgaz-fuel oil santralının devreye alındığı belirlendi. 

Kaynak : Teba Haber


Proje için İşe Başlama Emri (NTP) veriliyor.

Yeni Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kocaeli - Gebze'de gerçekleştirilecek olan, "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; 830 MW'lık söz konusu proje için Temmuz ayı içinde Unit Grubu tarafından İtalyan Ansaldo Energia şirketine İşe Başlama Emri (NTP) verilecek.

Bilindiği gibi, Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) işlerini Ansaldo Energia şirketinin üstlendiği "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili kredi görüşmeleri daha önce tamamlanmıştı. Santralin 2014 yılının ilk yarısında devreye girmesi bekleniyor.

Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı'nin yüzde 40 hissesinin İtalyan Ansaldo Energia S.p.A.'ya devri geçtiğimiz aylarda yapılmıştı. İlgili devir için Rekabet Kurulunun da onayı alınmıştı. Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı Projesi kapsamındaki inşaat ve montaj işleri için Ekon - Prokon Grubu ile alt yüklenici olarak anlaşma sağlandı. Konu ile ilgili sözleşmenin önümüzdeki günlerde imzalanması bekleniyor.

Türkiye temsilciliğini ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.'nin yaptığı İtalyan Ansaldo Energia şirketi santralde kullanılacak her biri 294 MW (ISO şartlarında) olan 2 adet AE94.3A "F" sınıfı gaz türbinleri, buhar türbini ve generatörleri tamamen kendi lisansı ile Ansaldo Energia firmasının kendisine ait olan Cenova fabrikasında üretiyor.

Ansaldo Energia, Gebze santrali için 2 adet Atıkısı Kazanlarını (HRSG) İtalyan STF şirketinden tedarik edecek. İtalyan STF ve bünyesinde bulunan Danimarka kökenli BWE, Avrupa'nın en önde gelen HRSG, Kömür Kazanı ve Kondenser imalatçıları arasında yer alıyor.

ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., Ansaldo Energia şirketinden başka Norveç menşeli Rainpower (eski ismi GE Hydro Norway) şirketinin Türkiye temsilcisi olarak da biliniyor.

Referans: Yatırımlar 1035/ 27 Haziran 2011 (GB)


Proje’nin finansmanı için 4 Türk bankasından sağlanan 700 milyon Dolar’lık kredinin kullanımı başladı.Böylece Gebze Doğalgaz Termik Santralı inşaat çalışmalarına önümüzdeki dönemde hız verilmesi bekleniyor.
 
Unit Investment firması önderliğinde İtalyan Ansaldo ile birlikte İstanbul’un 60 km dışında kurulacak olan 865 MW’lık Gebze Kombine Çevrim Santralı için finansman çalışmalarını tamamladı.

Mart 2011’de yerli bankalarla yapılan mali ön protokolün ardından, projenin inşaat işleri için 4 yerel bankadan sınırlı rücü ile 700 milyon Dolar vadeli kredi ve ikincil ihtiyaçlar için ise 80 milyon Dolar gayri nakti kredi sağlandığı belirlendi. Yapı Kredi, İş Bank, Vakıfbank ve Garanti Bankası’ndan 175’er milyon Dolar sağlanan kredi anlaşması 10 Haziran 2011 tarihinde imzalandı. Kredinin vadesi 3 yıl geri ödemesiz dönemi dahil toplam 14 yıl olması öngörüldü.

İlgili kaynaklar, kredinin 12 Temmuz 2011 tarihinde serbest bırakılmış olduğunu belirterek, ilk etapta 132 milyon Dolar’lık borç alımı yapıldığını ifade ediyorlar. Aynı kaynaklar, projenin 30 aylık bir inşaat süresinin bulunduğunu bildiriyorlar. Finansmanın sağlanması ile firmaların inşaat işlerine hız vermesi bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi konuya yönelik son haberimizde sizlere, Unit Grubu’nun projenin finansmanı için 4 yerli banka ile anlaşmış olduğunu ve EPC yapımcısı Ansaldo ile anlaştığını iletmiştik (TEBA Web Sitesi: 24 Mayıs 2011).

Proje’nin maliyetinin 1 milyar Dolar olması bekleniyor:

Öte yandan, 2013 yılı sonunda devreye girmesi beklenen ve İstanbul metropolüyle birlikte civarındaki endüstriyel kuruluşlara da elektrik sağlaması hedeflenen Proje’nin toplam yatırım maliyetinin 1 milyar Dolar olması bekleniyor. Maliyetin 700 milyon Dolar’ının sağlamış oldukları kredi ile karşılamayı öngören Unit ve Ansaldo şirketleri, 300 milyon Dolar maliyeti ise özkaynaklarından karşılamayı hedefliyor. Buna göre projeyi geliştiren ve  projenin yüzde 60 hissedarı olan Unit’in 180 milyon Dolar, yüzde 40 hissedar olan Ansaldo’nun ise 120 milyon Dolar özkaynak kullanması bekleniyor. Ansaldo’nun EPC yüklenicisi olduğu Santral’ınn yüzde 57,9 verim ile çalışması hedefleniyor.Yüksek verimliliğinin yanı sıra santral teknik olarak serbest piyasa koşullarında çalışabilecek şekilde dizayn edilmiştir

Projenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de hızla gelişen ve liberalleşen Türkiye enerji piyasasında bugüne kadar gerçek anlamda sınırlı rücu yapıyla finanse edilmiş olan ilk ve tek doğal gaz proje olmasıdır.

Proje’nin danışmanları:

Proje için firmalara danışmanlık sağlayan firmalar, Clifford Chance LLP, Hergüner Bilgen Özeke Hukuk Bürosu, Gifford, Tractebel Engineering ve Marsh firmaları olarak belirlenirken, bankalara ise White and Case, Çakmak, Deloitte, Anadolu Doğalgaz Danışmanlık, JLT ve Fichtner tarafından danışmanlık sağlandığı tespit ediliyor. Finansal model Ernst & Young tarafından geliştirilmiştir. İnşaat süresinde bankaların mühendisi Fichtner olarak hareket edecek olup Tractebel’in ise santral sahibine mühendislik yapacağı kaydediliyor.


İnşaat ve montaj işleri için Ekon - Prokon Grubu ile sözleşme imzalanacak

Unit Group ile Ansaldo Energia SpA ortaklığı tarafından Kocaeli - Gebze'de gerçekleştirilecek olan, "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı Projesi kapsamındaki inşaat ve montaj işleri için Ekon Prokon Grubu ile bir süredir devam eden görüşmeler tamamlandı. İhaleyi kazanan Ekon Prokon Grubu ile önümüzdeki günlerde sözleşme imzalanacak.

Türkiye temsilciliğini ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.'nin yaptığı İtalyan Ansaldo Energia şirketi Gebze Kombine Çevrim Santrali projesini inşaat dahil anahtar teslimi olarak gerçekleştiriyor. Santralde kullanılacak her biri 294 MW (ISO şartlarında) olan 2 adet AE94.3A "F" sınıfı gaz türbinleri, buhar türbini ve generatörleri tamamen kendi lisansı ile Ansaldo Energia'ya ait Cenova fabrikasında üretiliyor.

Ansaldo Energia, Gebze santrali için 2 adet Atıkısı Kazanlarını (HRSG) İtalyan STF şirketinden tedarik edecek. Italyan STF ve bünyesinde bulunan Danimarka kökenli BWE, Avrupa'nın en önde gelen HRSG, Kömür Kazanı ve Kondenser imalatçıları arasında yer alıyor.

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1021 / 21 Mart 2011 (GB)


Rainpower’ın son yıllarda geliştirmek üzere üzerinde çalıştığı yeni Pelton tipi türbin “Rainpower Blizzard” artık pazara sunulmak üzere hazır. Yeni konsept ile Rainpower geçen sene sonunda Peru’daki Büyük Cheves kontratını kazanmıştı.

Müşteri SN Power’ın huzurunda bu hafta gerçekleştirilen türbin model testinde sözleşmedeki yüksek taleplerin fazlasıyla aşıldığı görüldü. Blizzard türbinlerinin, hâlihazırda Peru’daki Quitaracsa projesi veTussa Energi’nin Ørsta bölgesinde dört santraline satışı yapıldı.

Rainpower CEO’su Svein Ole Strømmen “Giderek artan verimlilik seviyelerine ulaşan yeni türbinlerin geliştirilmesi, suyun enerji kaynağı olarak optimal kullanılması için büyük bir fark yaratacaktır. Yeni geliştirdiğimiz Blizzard türbini,  uluslararası ihaleleri kendi yenilikçi teknoloji sayesinde kazandı. 
Eğer uluslar arası marketlerde başarı kazanmak istiyorsak, uzun deneyimimiz ve geniş uzmanlığımız üzerine kurulmuş teknolojik gelişmeyi sürdürmek zorundayız. Blizzard türbini için pazar fırsatlarında büyük bir inancımız var “ dedi.

Rainpower, Pelton teknolojisinin önde gelen sağlayıcılarından olan Rainpower, 2008 yılında yeni Pelton türbinini geliştirmeye başladı. Türbinin her bir parçası, araştırma, analiz ve pratik deneyler ile geliştirildi ve test edildi. Bu çalışmalar temel alınarak, ölçek model yapıldı ve Cheves projesine uyarlandı. 

Bu model 2010 ila 2011 yılları arasında laboratuarda test edildi ve optimize edildi. Geliştirme baş mühendisi Jan Otto Haugen, 35 yıllık kariyeri boyunca hiç bu kadar yüksek enerji verimliliği ölçmediğini büyük bir gururla açıkladı! Rainpower Ar-Ge Departmanı, yeni teknolojisini gelecekteki projeler için adapte etmek için Blizzard türbini üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Trondheim’da gerçekleştirilen test esnasında hazır bulunan SN Power şirketinden Per Braaten “Rainpower’ın yeni Blizzard türbini” kontratta vaat edilen ve talep edilenden çok daha fazlasını sağlıyor. Çok memnunuz.” dedi.

Rainpower, temiz enerji üretimi için su türbinleri ve jeneratörleri ile ilgili tüm ekipmanları sağlayan teknoloji odaklı bir şirketler grubudur. Ürün yelpazesi, yeni santrallere yönelik tüm çözümleri ve mevcut santrallerin geliştirilmesi için tüm ekipmanları içermektedir. Rainpower, teknolojik çözümlerin geliştirilmesinden santrallerin işletmeye alınmasına kadar ki tüm tedarik zincirini sağlamaktadır. Rainpower grubunun Kjeller, Sørumsand, Trondheim, Oslo, Västerås, Kristinehamn, İstanbul, Lima ve Çin Hangzhou’daki ofislerinde yaklaşık 300 personel çalışmaktadır ve merkez ofisi Kjeller’de bulunmaktadır.

Rainpower şirketinin 2008 yılından bu yana Türkiye mümessilliğini yapan ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanları için bakım hizmetleri vermektedir. Şirketin İstanbul merkez olmak üzere Ankara’da da ofisi bulunmaktadır.


2011 yılı Mart ayında elektrik tüketimi 19,2 milyar kWh seviyesinde gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 artmış oldu.

TEİAŞ’ın geçici işletim sonuçlarına göre, 2011 yılı Mart ayında elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 12,9 artarak, 19,2 milyar kWh olarak gerçekleşti.

TEBA’nın yaptığı araştırmaya göre, 2011 yılı Mart ayında tüketime sunulan enerji içerisinden 195,6 milyon kWh elektrik dış satımı yapılırken, böylece tüketime sunulan toplam enerji 19,4 milyar kWh oldu.

Hatırlanacağı gibi, Şubat ayında toplam elektrik tüketimi 17,7 milyar kWh olurken, elektrik üretimi yüzde 11,2 artış ile 17,5 milyar kWh düzeyinde gerçekleşmişti (TEBA: 1502/14 Mart 2011).

Türkiye’nin Mart ayında toplam elektrik üretimi 19,1 milyar kWh oldu:

Öte yandan, Türkiye’nin Mart ayında yapmış olduğu elektrik üretim rakamı ise 19,1 milyar kWh olarak belirlenirken, 318,4 milyon kWh’lik dış alım yapıldığı tespit ediliyor.

Mart ayında Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), toplam 5,8 milyar kWh elektrik üretirken bunun 3 milyar kWh’i termik, 2,8 milyar kWh’i ise hidrolik üretimden oluştu. EÜAŞ bağlı ortaklıklarının elektrik üretimi ise 1,6 milyar kWh olarak belirlendi.

Yap-İşlet (Yİ) Santrallerinde Mart ayında yapılan üretim ise 4,1 milyar kWh olurken, Yap-İşlet-Devret (YİD) Santrallerinde 1,2 milyar kWh, İşletme Hakkı Devri (İHD) Santrallerinde 379 milyon kWh’lik üretim yapıldı. Otoprodüktörlerin elektrik üretimi ise 1 milyar kWh olarak belirlendi.

Serbest üretim şirketleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67 üretim artışı sağladı:

Serbest üretim şirketleri ise bir önceki aya göre yaklaşık 500 milyon kWh üretim artışı göstererek, 4,7 milyar kWh elektrik üretimi gerçekleştirdi. Böylece serbest üretim şirketlerinin üretimlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 67 oranında artmış olduğu tespit edildi. 2010 yılı Mart ayında şirketlerin üretimi 2,8 milyar kWh olmuştu.

Kaynak : Teba Haber


EPDK, hisse devrinden sonra 900 MW'lık santralin lisans tadilini gerçekleştirecek

Unit Group'a bağlı şirketlerden Yeni Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kocaeli - Gebze'de gerçekleştirilmesi planlanan; "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı'nı gerçekleştirecek olan Yeni Elektrik Üretim A.Ş.'nin yüzde 40 hissesinin İtalyan Ansaldo Energia S.p.A.'ya devri ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) onay alındı. Hisse devrinden sonra, EPDK lisans tadilini gerçekleştirecek.

900 MW'lık söz konusu santral için geçtiğimiz günlerde İtalyan Ansaldo Grubu (Türkiye Temsilcisi: Vito Ticari Mümessillik) ile anahtar teslimi Mühendislik Tedarik ve İnşaat (EPC) sözleşmesi imzalanmıştı. Lisans tadilinden sonra inşaat çalışmalarına hızla başlanacak. Doğalgaz santralinin 2013 yılının Eylül ayına kadar tamamlanarak, işletmeye alınması öngörülüyor.

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1009/27 Aralık 2010 (GB)


Gebze Santralı için en geç Mart ayında finansman anlaşmaları imzalanıp, mukavele yürürlüğe alındıktan sonra Santral’ın inşaat ve montaj işleri için yerli firmalardan teklif istenecek.-EPDK’nın bugünlerde İtalyan Ansaldo’ya yapılan hisse devrinin onayını vermesi bekleniyor.

Unit Grubu’nun 850 MW gücünde inşa edeceği Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı Projesi için en geç Mart ayında finansman anlaşmalarının imzalanmasını müteakip, Santral’ın inşaat ve montaj hizmetleri için teklif isteme aşamasına gelineceği öğrenildi.

Öte yandan Gebze Projesi’ne yüzde 40 hissedar olarak alınan İtalyan Finmeccanica Grubu’nun üyesi Ansaldo Energia S.p.A.’nın hisselerinin devrine yönelik olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) bugünlerde yapılan müracaatı inceleyeceği haber alınıyor. EPDK’nın yönetmeliğine uygun bulmasıyla birlikte, hisse devrine onay vererek, lisans tadili işlemine başlaması bekleniliyor.

Sizlere konuya yönelik son verdiğimiz haberimizde, Unit Grubu’nun, projesinin EPC kontratı (Mühendislik, Malzeme Temini) ile proje ve işletme şirketine yüzde 40 olarak ortak olunması için İtalyan Ansaldo Energia S.p.A. ile anlaşma imzaladığını duyurmuştuk. Aynı haberimizde, Rekabet Kurulu’nca da onaylanan ortaklık anlaşmasının bugünlerde yürürlüğe alınacağını ve 4 Türk bankası ile proje finansmanının 2011 Mart ayı içinde kapatılacağını bildirmiştik (TEBA: 1492/3 Ocak 2011).

EPC mukavelesi yürürlüğe alındıktan sonra, Santral’ın inşaat ve montajı için yerli firmalardan teklif istenecek:
Gebze Santralı için Ansaldo Energia firması ile imzalanan EPC kontratının, finansman anlaşmalarının imzalanması ile birlikte yürürlüğe alınacağı ifade ediliyor. Böylece İtalyan Ansaldo ile projenin en önemli kontratı olacak türbin ve jeneratörler ile elektrik malzemelerinin temini ve mühendislik hizmetleri işlerine yönelik mukavelenin yürürlüğe alınmasıyla birlikte, sıranın Proje’nin inşaat ve montaj işlerine geleceği belirtiliyor. Proje’nin inşaat ve montaj işleri için Unit Grubu’nun bu işleri yapabilecek düzeydeki yerli firmalardan teklif talep etmesi bekleniyor. Sizlere daha önceki haberimizde de bildirdiğimiz gibi, Unit Grubu’nun, Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı Projesi için daha önce anahtar teslim teklif topladığı konsorsiyumlarda yer alan yerli müteahhit firmalar başta olmak üzere, tespit edeceği listeden teklif istemesi bekleniyor.
Hisse devri işlemi tamamlandıktan sonra, EPDK lisans tadilini yapacak.

Unit Grubu’nun EPDK’dan hisse devri işlemine yönelik beklenen teyidini aldıktan sonra, lisans tadili işlemine geçeceği bildiriliyor. Ticaret Sicili Gazetesi’nde hisse devrinin yayımlanmasıyla birlikte, işlemin tamamlanacağı ve bundan sonra EPDK’nın lisans tadilini yapacağı belirtiliyor.


Finance agreements will be signed latest in March for Gebze Power Plant, and bids will be demanded from national companies for the construction and assembly works upon putting the contract into effect. EMRA is expected these days to give approval for share transfer made to Ansaldo from Italy

It has been learnt that bidding stage will be reached for the construction and assembly works of the power plant, following the signing of finance agreements latest in March for Gebze Natural Gas Combined Cycle Thermal Power Plant Project to be built by Unit Group with an installed power of 850 MW.

On the other hand, it is reported that Energy Market Regulatory Authority (EMRA) will scrutinize the application these days regarding the transfer of equities of Ansaldo Energia S.p.A. under the Finmeccanica Group that joined Gebze Project as a 40 percent shareholder. EMRA is expected to start license amendment procedures by giving approval to the equity transfer upon finding the application appropriate to regulations.

In our last news bulletin on the matter, we reported that Unit Group signed an agreement with Ansaldo Energia S.p.A. from Italy for the EPC contract (engineering, procurement of equipment and construction) of the project and for giving a 40 percent shareholder status to the firm in the project and the operation company. In the same bulletin, we also reported that the partnership agreement approved also by Turkish Competition Authority, would be put into effect these days and that and financing the project will be finalized within March 2011 with 4 Turkish Banks (TEBANEWS#1492/ January 3, 2011).

Bids will be demanded from national companies for the construction and assembly works of the power plant, upon putting the EPC contract into effect

It is stated that the EPC contract signed with Ansaldo Energia for Gebze Power Plant will be put into effect upon signing of finance agreements. It is hence reported that upon putting into effect the agreement regarding the procurement of turbine and generators and electrical equipment, and the engineering services which will be the most important contract of the project with Italian Ansaldo, construction and assembly works of the project will come on the agenda. For the construction and assembly works of the project, Unit Group is expected to demand bids from national companies which have the capability for the said works.

As we reported in our previous bulletin, Unit Group is expected to ask bids from a list of companies, these being primarily Turkish contractor companies that were in consortia from which turnkey bids were previously accepted for Gebze Natural Gas Combined Cycle Thermal Power Plant Project.

EMRA will make the license amendment upon finalization of share transfer procedures

Unit Group is reported to come to the stage of license amendment procedures after receiving the expected confirmation for the share transfer procedures from EMRA. Upon publishing of the share transfer in Trade Registry Gazette, it is stated that the procedures will be completed and that EMRA will make the license amendment following this, accordingly.


120 MW’lık HES’in elektromekanik teçhizatları ve elektrik ekipmanları temini ihalesini kazanan Norveçli Rainpower liderliğindeki Fransız Areva’nın da yer aldığı konsorsiyum ile mukavele imzalandı.

Doğuş-Doğan-Anadolu (DDA) Şirketler Grubu’nca Giresun’un Harşit Çayı üzerinde kurulacak 120 MW gücündeki Aslancık Barajı ve HES Projesi için 2010 yılı başında 4 uluslararası firma grubundan teklifleri talep edilen ve uzun süredir değerlendirme çalışmaları sürdürülen elektromekanik teçhizatları ve elektrik ekipmanlarının teminine ait uluslararası ihalenin nihayet geçtiğimiz günlerde sonuçlanmış olduğu öğrenildi.

DDA Şirketler Grubu’nun oluşturduğu Aslancık Elektrik Üretim A.Ş. ile uluslararası ihaleyi kazanan Norveçli Rainpower liderliğindeki Fransız Areva’nın da yer aldığı konsorsiyum arasında 23 Aralık 2010 tarihinde beklenen anahtar teslim mukavelenin imzalandığı haber alınıyor.

Norveç’in merkezi Oslo yakınlarındaki Kjeller’de bulunan Rainpower firması HES Sektörü’nde enerji üretimine yönelik su türbini, generatör ve ilgili tüm ekipmanları üreten ve tedarik eden dünyaca tanınmış bir şirket olup, uzun süredir Türkiye Enerji Sektörü’nde de faaliyetlerini sürdürüyor.

Mukaveleye göre söz konusu iş 2,5 yılda taahhüt edildi:

TEBA’nın edindiği bilgilere göre, imzalanan mukavelede Rainpower firmasının elektromekanik teçhizatlarını, Fransız Areva’nın ise elektrik sistemlerini temin edeceği ifade ediliyor. Norveçli Rainpower firması, 2 adet Francis tipi türbin ve generatör ile yedek parçaları imal edecek.

Mukaveleye göre, elektromekanik teçhizatlar ve elektrik sistemlerinin, işin başladığı tarihten itibaren 2,5 yıl içerisinde, anahtar teslim olarak teslim edilmesi ve HES’in işletmeye alınması öngörülüyor.

Hatırlanacağı gibi sizlere konuya yönelik en son verdiğimiz haberimizde, DDA Şirketler Grubu’nun Aslancık Barajı ve HES Projesi’nin elektromekanik teçhizatları için aşağıda görülen 4 firmadan 30 Nisan 2009’da revize teklif alacağını duyurmuştuk (TEBA: 1459/3 Mayıs 2010).

-Andritz Hydro (Avusturya)

-Voith-Siemens (Almanya)

-Rainpower (Norveç)

-DEC (Çin)-ABB (Çok Uluslu)

Projenin karakteristiği:

Aslancık Barajı ve HES Projesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) 20 Mart 2008 tarihine üretim lisansı almış olan Aslancık Elektrik Üretim A.Ş.’nin projesi için hazırlanan fizibilite raporunda yatırım tutarı yaklaşık 200 milyon Dolar civarında olmaktaydı. Buna göre yatırım bedelinin yaklaşık yüzde 35-40’lık bölümünü elektromekanik ve elektrik teçhizatları tedariki oluşturmaktaydı. Giresun’un Harşit Çayı üzerinde 120 MW gücünde inşa edilecek tesis işletmeye alındığında yılda 418 milyon kWh’lik elektrik enerjisi üretimi sağlanacak.


Norveçli Rainpower AS (münhasıran temsilcisi ViTO Ticari ve Mümesillik A.Ş.) Anadolu, Doğan ve Doğuş Holding’e ait olan Aslancık Elektrik Üretim A.Ş. ile Aslancık Barajı Hidroelektrik Santrali elektromekanik işleri (türbin, generatör ve elektrik ekipmanlar) temini için anahtar teslimi anlaşma imzaladı.

Söz konusu sözleşmeye göre Rainpower, Giresun şehrinde kurulacak 120 MW hidroelektrik santral için konsorsiyum ortakları ile birlikte 2 Francis türbin, generatör, elektrik sistemleri ve yedek parçaları sağlayacaktır. Aslancık Elektrik Üretim A.Ş. şirketi Aslancık barajı ve hidroelektrik santral projesi için 20 Mart 2008 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) lisans almıştı.

Rainpower hidroelektrik sektöründe enerji üretimine yönelik su türbini, generatör ve ilgili tüm ekipmanları üreten ve tedarik eden bir şirkettir.  Şirket yeni ve rehabilite edilecek hidroelektrik santrallere yönelik komple çözümler sunmaktadır. Şirketin merkezi Norveç Oslo yakınlarındaki Kjeller’de bulunmaktadır.

ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., Rainpower şirketinin kuruluşundan bu yana Türkiye’de münhasır ticari mümessilliğini yapmaktadır. Şirket Avrupalı ekipman üreticisi ortakları ile birlikte hidro ve termik santrallere anahtar teslimi çözümler sunmakta ve ayrıca türbin ve yardımcıları, generatör ve kontrol sistemleri için bakım hizmetleri vermektedir. Şirketin merkezi İstanbul’da olup Ankara’da ofisi bulunmaktadır.

2010 yılında Rainpower için ViTO A.Ş. Yılmaz Ulusoy Holding’e ait Vizara HES ve Maraş Enerji’ye ait Horu HES projelerini de kazanmıştı. Şirket ayrıca Türkiye’de Ansaldo Energia şirketini temsil etmekte olup Ansaldo Energia ile en son olarak Unit Grubu’na ait Gebze Doğal Gaz Çevrim Santrali projesini kazanmıştır. Daha önce ViTO A.Ş.’nin temsil ettiği Tecnicas Reunidas/Ansaldo Energia konsorsiyumu Akenerji’ye ait Hatay-Erzin Kombine Çevrim santrali ihalesinde iki şirketin olduğu kısa listeye kalmıştı.


Elektromekanik teçhizatlar ile ilgili ihale için Norveç’li Rainpower ile sözleşme imzalandı.

Aslancık Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilen, Aslancık Barajı ve HES Projesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre, söz konusu ihaleyi kazanan Norveç'li Rain Power (Türkiye Temsicisi: ViTO Ticari Mümessillik) ile 22 Aralık 2010 günü sözleşme imzalandı.

Bilindiği gibi, ihaleye revize teklif veren firma/ortak girişimler şöyle belirlenmişti:

 1. Rain Power (Norveç)
 2. Andritz Hydro (Avusturya)
 3. DEC (Çin)
 4. Voith Hydro (Almanya)

İhale Hakkında Bilgi

Aslancık Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. Şti., Unit International, Anadolu Grubu, Doğan Holding ve Doğuş Holding şirketlerinin Aslancık Barajı ve HES Projesi için ortak iştiraki olarak kurulmuştu. Ancak, Unit Grubu'nun bu ortaklıktan çıkacağı söyleniyor.

120 MW kurulu güce ve yıllık ortalama 418 milyon kWh üretime sahip olacak Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santralı, Harşit Nehri üzerinde Giresun'nun Doğankent ve Tirebolu ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. 20 Mart 2008 tarihinde elektrik üretim lisansı alınan Aslancık Barajı ve HES Projesi'nin yaklaşık toplam yatırım tutarının 200 milyon dolar olması bekleniyor. Aslancık Barajı ve HES Projesi; Harşit Nehri üzerinde yapımı planlanan 6 adet nehir üstü santral ve depolama tesisinden birisi olup bu projelerden dördü önceki yıllarda gerçekleşmiş ve işletmede bulunuyor.


Unit Grubu, projesinin EPC kontratı (mühendislik, malzeme temini, inşaat) ile proje ve işletme şirketine %40 ortak olunması için İtalyan Ansaldo Energia S.p.A. ile anlaşma imzaladı. Rekabet Kurulu’nca da onaylanan ortaklık anlaşmasının bugünlerde yürürlüğe alınacağı ve 4 Türk Bankası ile proje finansmanının 2011 Mart ayı içinde kapatılacağı bildiriliyor.

Türkiye’nin ilk Yap-İşlet-Devret (YİD) Modelli Termik Santralları’ndan olan Marmara Ereğlisi Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı’nı işleten Unit Grubu’nun sahip olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulacak Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı Projesi’nde yeni önemli gelişmeler yaşandığı ve yeni yapılan termin program ile projenin 2011 Mart ayından itibaren yapım safhasına geçirilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

Unit Grubu’nca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) alınan lisans ile İstanbul-Gebze’de kurulacak yeni Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı Projesi’nin finansman temin çalışmalarında yeni bir aşamaya gelinmiş olunduğu belirlendi. Buna göre projenin yapımı ve işletilmesinden sorumlu olarak kurulan Yeni Elektrik Üretim A.Ş.’nin, İtalya’nın uluslararası önde gelen yatırımcılarından olan Finmeccanica Grubu’nda yer alan İtalyan Ansaldo Energia S.p.A. ile hisse devir anlaşması şartıyla, bir süre önce anahtar teslim EPC kontratı imzaladığı haber alınıyor.

Hatırlanacağı gibi sizlere daha önce konuya ilişkin vermiş olduğumuz haberimizde, Unit Grubu’nun Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Termik Santralı’nın anahtar teslim yapımı için 5 firmadan 14 Mayıs 2010 tarihinde revize teklif alacağını duyurmuştuk. Bu haberimizde Unit Grubu’nun projesinin finansmanı için Bankalar konsorsiyumu ile görüşmekte olduğunu, finansman anlaşmasının Eylül 2010’da imzalanmasının hedeflendiğini ifade etmiştik (TEBA: Web Sitesi/3 Mayıs 2010).

Konuya yakın kaynaklar, uluslararası krizin dış piyasalarda en yoğun şekilde hissedildiği 2010 yılında, yaklaşık 1 milyar Dolar’lık yeni enerji yatırımı için finansman temini çalışmalarını sonlandırabilmiş olmasını başarılı bir gelişme olarak niteliyorlar.

Ansaldo Energia ile EPC kontratı imzalandı, %40 hisse devir anlaşması yürürlüğe alınıyor:

Unit Grubu’nun dünyanın sayılı doğalgaz türbini imalatçılarından olan ve Enerji Sektörü yatırımcısı olarak bilinen İtalyan Ansaldo Energia S.p.A. ile Kasım ayında yapmış olduğu müzakereler sonucunda Gebze Doğalgaz Santralı’nın EPC kontratını (mühendislik, malzeme temini ve inşaat) imzaladığı bildiriliyor. Unit Grubu’nun İtalyan firması ile yapmış olduğu ön anlaşmaya göre, EPC kontratı ile birlikte Gebze Doğalgaz Santralı’nı yapmak ve işletmek üzere kurulmuş olan Yeni Enerji Üretim A.Ş.’nin yüzde 40 hisselerinin de Ansaldo tarafından satın alınmasına karar verildiği haber alınıyor.

Nitekim Yeni Enerji Üretim A.Ş.’nin hisselerinin yüzde 40’ının Ansaldo firmasına devrine yönelik işlemlere bir süre önce başlanıldığı ve bu konuya yönelik Rekabet Kurulu’nca beklenen onayın verildiği bildiriliyor. Rekabet Kurulu’nun söz konusu devir işlemine yönelik şu görüşü verdiği ifade ediliyor:

“Unit Investment N.V.’nin sahip olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş.’nin yüzde 40 oranında hissesinin Ansaldo Energia S.p.A. tarafından devralınması işlemine, 4054 sayılı Kanunun 7. maddesi ve 1997/1 sayılı Tebliğ’de belirtilen nitelikte hakim durum yaratılması veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesi ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucuna yol açmayacağından izin verildi”.

Projenin lisans tadiline yönelik EPDK’ya başvuru yapıldı:

Öte yandan Gebze Doğalgaz Santralı Projesi’ni yürütecek şirketin hisse devir işlemine yönelik olarak EPDK’ya bir süre önce başvuru yapıldığı haber alınıyor. Unit Grubu’nun hisse devir başvurusunu incelemeye almış olan EPDK’nın vereceği olumlu görüş ile birlikte devir işleminin tamamlanması ve lisans tadilinin yapılması bekleniyor.

Gebze Doğalgaz Santralı 850 MW olarak inşa edilecek:

Bu arada EPDK’ya yapılan lisans tadili müracaatında Gebze Doğalgaz Santralı’nın kurulu gücünün 850 MW olarak revize edileceği haber alınıyor. Bilindiği gibi, daha önce Gebze Doğalgaz Santralı için alınan lisansta santralın gücü 900 MW olarak tescil edilmişti.

2010


Keban Barajı Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) yetkilileri, genel durum itibarıyla tablodan memnun olduklarını, bu tablonun devam etmesi durumunda su kodunun 845 seviyesine yükselmesinin mümkün olacağını hatta aşacağını, bunun sonucunda da kapakların açılarak su tahliyesine gidebileceklerini belirttiler.

Yetkililer, Keban Barajı'nın 35 yıllık tarihinde su girişinin ortalama 276 metreküp/saniye olduğunu belirterek, "Bu yıl gelen su itibarıyla, bugüne kadar baraj tarihinde 1979 yılında görülen ve bu yıla kadar rekor olan 1.2 milyar metreküp/saniyenin çok üzerine çıkıldı. Ocak ayı ortalamalarında 35 yıllık rekor kırıldı. Baraj gölündeki su seviyemiz 31 Ocak 2010 tarihi itibarıyla 835.85'e yükselmiş durumda. Bu tabloya baktığımız aralık sonu ile Ocak sonu arasında baraj gölündeki su seviyesinin 3.14 metre yükseldiğini görüyoruz. Bu durum da tabii ki bizi memnun ediyor" dediler.

Öte yandan Keban Barajı'nda başlatılan hızlı bakım çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden yetkililer, "Bu yılın altıncı ayında tribünlerin sökümüne ve bakım onarım çalışmalarına başlanması planlanmıştı. Bu plan kapsamında altyapı çalışmaları da devam ediyor" diye konuştular.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı


Keban Barajı Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) yetkilileri, genel durum itibarıyla tablodan memnun olduklarını, bu tablonun devam etmesi durumunda su kodunun 845 seviyesine yükselmesinin mümkün olacağını hatta aşacağını, bunun sonucunda da kapakların açılarak su tahliyesine gidebileceklerini belirttiler.

Yetkililer, Keban Barajı'nın 35 yıllık tarihinde su girişinin ortalama 276 metreküp/saniye olduğunu belirterek, "Bu yıl gelen su itibarıyla, bugüne kadar baraj tarihinde 1979 yılında görülen ve bu yıla kadar rekor olan 1.2 milyar metreküp/saniyenin çok üzerine çıkıldı. Ocak ayı ortalamalarında 35 yıllık rekor kırıldı. Baraj gölündeki su seviyemiz 31 Ocak 2010 tarihi itibarıyla 835.85'e yükselmiş durumda. Bu tabloya baktığımız aralık sonu ile Ocak sonu arasında baraj gölündeki su seviyesinin 3.14 metre yükseldiğini görüyoruz. Bu durum da tabii ki bizi memnun ediyor" dediler.

Öte yandan Keban Barajı'nda başlatılan hızlı bakım çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden yetkililer, "Bu yılın altıncı ayında tribünlerin sökümüne ve bakım onarım çalışmalarına başlanması planlanmıştı. Bu plan kapsamında altyapı çalışmaları da devam ediyor" diye konuştular.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı


900 MW'lık santral için İtalyan Ansaldo Grubu ile anahtar teslimi Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) sözleşmesi imzalandı.

Unit Group'a bağlı şirketlerden Yeni Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kocaeli - Gebze'de gerçekleştirilmesi planlanan; "Gebze Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; 900 MW'lık söz konusu santral için geçtiğimiz günlerde İtalyan Ansaldo Grubu (Türkiye Temsilcisi: ViTO Ticari Mümessillik) ile anahtar teslimi ‘Mühendislik Tedarik ve İnşaat (EPC) sözleşmesi imzalandı.

Bu aşamada görüştüğümüz yetkililer, projenin finansmanı için yerli bankaların oluşturduğu bir konsorsiyum ile görüşmelerin sürdüğünü ifade ettiler. Yetkililer ayrıca, inşaat çalışmalarına önümüzdeki Mart ayında başlanmasının planlandığını kaydettiler. Doğalgaz santralinin 2013 yılının Eylül ayına kadar tamamlanarak, işletmeye alınması öngörülüyor.

Ref.: Yatırımlar Dergisi 990 / 09 Ağustos 2010 (GB) 


TEDAŞ’a ait son 3 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirme ihaleleri 07.12.2010 tarihinde yapıldı. Bu ihaleler ile Anadolu Yakası, Akdeniz ve Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketleri özelleştirildi. 

Yapılan özelleştirmeler ile Türkiye’deki elektrik dağıtım şirketleri haritası aşağıdaki son halini aldı


ViTO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat İrdelp ve Yönetim Kurulu Üyeleri Zeki Köseoğlu ve Fikret Baran, Rainpower CEO'su Svein Stroemmen ile birlikte Sayın Yılmaz Ulusoy'u ziyaret etti. Bu toplantıda Yılmaz Ulusoy Holding ile imzalanan Vizara HES Projesiyle ile ilgili  bilgi verildi. 


Rainpower kendi türbin teknolojisini başarıyla geliştirdiği gibi, kendi jeneratör teknolojisini geliştirmeye karar vermiştir. Rainpower İsveç’in Vasteras kentinde en son jeneratör teknolojileri geliştirmek ve dünya kalitesinde jeneratör üretmek için her biri kendi alanında uzman beş deneyimli mühendis ve Norveçli uzmanlarla birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yaz itibariyle, Rainpower, Kjetil Toverud’u kendi yeni Teknoloji Merkezine yönetici olarak atamıştır. Kjetil Toverud daha önce Voith Hydro’da yönetici olarak çalışmaktaydı.

Rainpower’ın CEO’su Svein Ole Stroemmen Rainpower’ın misyonunu "jeneratörde en son teknolojileri uygulayıp geliştirmek ve bulunduğu pazarlarda teknolojisi, kalitesi ve fiyatı ile rakiplerinin her zaman önünde olmak" olarak ifade etmektedir. "Rainpower kendi geliştirdiği ve sahip olduğu teknoloji ile Avrupa’nın gelişen hidroelektrik santral pazarından giderek daha fazla pay almayı hedeflemektedir. Bu gelişme ve yatırımlardan Rainpower olarak beklentilerimiz büyük! "

İskandinavya pazarında jeneratör servis, bakım ve yenileme alanında olan talebi gören Rainpower Norveç’te mevcut servis faaliyetlerine jeneratör servis ekibini ve hizmetine ilave etti.  İlk jeneratör servis ve yenileme anlaşmalarını imzalamaya başlayan Rainpower Sorumsand'daki tesislerindeki bir alanı sadece jeneratör servislerine ayırdı. Vasteras'taki Rainpower teknoloji merkezinde de İsveç pazarına hizmet vermek üzere bir servis, bakım ve yenileme ekibi oluşturdu.

ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., Türkiye enerji sektöründe aktif olarak görev alan ve 1990 yılından itibaren kamu kuruluşları ve özel sektör şirketleri için sayısız projeye imza atan bir grup girişimci ve yatırımcı tarafından 2000 yılında kurulmuştur.. ViTO 2008 yılından beri Rainpower ASA şirketinin münhasıran Türkiye'deki tek temsilcisidir. Şirket anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanları için bakım hizmetleri vermektedir. Şirketin İstanbul merkez olmak üzere Ankara’da da ofisi bulunmaktadır.

 


Sanayi üretim oranlarının ve büyüme hızının artması ile geçtiğimiz aylarda hızla yükselmeye başlayan elektrik tüketim rakamlarının, 2010 yılının Ağustos ayında en yüksek artış oranlarının birini göstererek, bir önceki yılın aynı aynıa göre yüzde 15,1 arttığı tespit ediliyor.

TEBA’nın yapmış olduğu araştırmaya göre, 2009 yılı Ağustos ayında 17 milyar 704 milyon kWh olan elektrik tüketimi, 2010 yılı Ağustos ayında 20 milyar 386 milyon kWh’e yükseldi. Türkiye’nin ilk 8 aylık elektrik tüketimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1’lik artış ile 139 milyar 832 milyon kWh olarak gerçekleşti. 2009 yılında ilk 8 aylık Türkiye elektrik tüketim rakamı ise 129 milyar 339 milyon kWh olmuştu.

Ayrıca 2010 yılı Ağustos ayında İran, Gürcistan ve Azerbaycan’dan elektrik alımı yapan Türkiye’nin dış alımı 78 milyon kWh oldu. Ayrıca Türkiye Ağustos ayında, Irak ve Suriye’ye toplam 247 milyon kWh elektrik satışı yaptı.

Hatırlanacağı gibi, 2010 yılı Temmuz ayında, elektrik tüketimi yüzde 9,2 artışla toplam 19,3 milyar kWh olmuştu. Elektrik üretimi ise yüzde 10’luk artış ile 19 milyar 992 milyon kWh olmuş, serbest tüketim şirketleri ise üretimde yüzde 36’lık artış göstermişti (TEBA: 1473/9 Ağustos 2010).

Türkiye’nin elektrik üretimi dağılımı:

Öte yandan Türkiye’de, 2010 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4’lük artış ile 20 milyar 555 milyon kWh’lik elektrik üretimi yapıldı. 2010 yılının ilk 8 ayında elektrik üretimi ise geçen yılın ayını dönemine göre yüzde 8,4’lük artış ile 140 milyar 670 milyon kWh olarak belirleniyor.

EÜAŞ’ın üretim rakamları incelediğinde, Ağustos ayında 8 milyar 273 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdiği ve böylece bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 20’lik artış gösterdiği görülüyor. EÜAŞ’a bağlı ortaklıklarının ise 1 milyar 769 milyon kWh’lik üretim yapmış olduğu ve böylece geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5’lik artış gösterdiği tespit ediliyor.

Ayrıca, İşletme Hakkı Devri (İHD) Santrallarının yüzde 37,9’luk artışla 415 milyon kWh, otoprodüktörlerin yüzde 1,5’luk artışa 993 milyon kWh, Yap-İşlet (Yİ) Santrallarının artış göstermeden 3 milyar 840 milyon kWh, Yap-İşlet-Devret (YİD) Santrallarının yüzde 9,3 artışla 1 milyar 264 milyon kWh ve serbest üretim şirketlerinin ise yüzde 38,2 artışla 3 milyar 999 milyon kWh elektrik ürettiği belirleniyor.

Kaynak : Teba Haber


Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; söz konusu projenin anahtar teslimi ekipman tedariğini sağlamak üzere Norveç'li Rainpower ASA firması ile sözleşme imzalandı. Santralin 2011’in 3. çeyreğinde işletmeye alınması bekleniyor. Rainpower ASA firmasının Türkiye'deki tek temsilcisi olan ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.'nin İstanbul ve Ankara'da ofisleri bulunuyor. Firma, anahtar teslim HES ve termik santral çözümleri sunmakla birlikte türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanlar için bakım hizmeti veriyor. (GB)


Rainpower ASA (münhasıran Türkiye temsilcisi ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.), Yılmaz Ulusoy Holding’in sahibi olduğu Vizara HES projesinin anahtar teslimi ekipman tedariğini sağlamak üzere anlaşma imzaladı. İmza töreni İstanbul’da Yılmaz Ulusoy Holding genel merkezinde 4 Ağustos 2010 tarihinde yapıldı. Santralin 2011’in 3. çeyreğinde işletmeye alınması bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olan ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Yılmaz Ulusoy Holding, Türkiye’de büyük bir enerji portföyü kurma aşamasındadır. ViTO ve Rainpower şirketleri Yılmaz Ulusoy Holding’e ait olan ilk hidroelektrik santral projesini kazandığı için son derece memnun olmakla beraber, şirketin gelecek HES projelerinde de beraber çalışmayı ümit etmektedir.

Ayrıca, Rainpower ve ViTO şirketleri bu yıl imzaladıkları ikinci proje olan Vizara projesi nedeniyle Türkiye’nin hidroenerji sektöründeki mevcut gelişimden memnun olduklarını belirtmiştir. Rainpower ve ViTO, sunduğu çeşitli yeni teklifler ile Türkiye’nin gelişen hidroenerji sektöründe yeni projelere imza atarak pazar payını büyütmeyi hedeflemektedir.

Rainpower, Norveç Oslo Kjeller genel merkezi, Sørumsand’daki fabrikası, Trondheim’daki su laboratuarı ve Çin-Hangzhou’daki üretim tesislerinde son derece kalifiye toplam 300 çalışanıyla, güçlü bir teknoloji güdümlü kuruluştur. Kværner and General Electric şirketlerinin hidroenerji alanındaki uzmanlığı üzerine kurulmuş olan Rainpower, temiz enerji üretimine yönelik tüm ilgili ekipmanlarıyla beraber türbinler üretmektedir. Ürün yelpazesi, hem yeni santrallere yönelik toplam çözümleri hem de mevcut santrallerin geliştirilmesine yönelik ekipmanları içerir. Rainpower ürünleri, teknolojik çözümlerin geliştirilmesinden santrallerin işletmeye alımına dek tüm değer zincirini kapsıyor. Şirketin genel merkezi Kjeller’de bulunmaktadır.

ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., Türkiye enerji sektöründe aktif olarak görev alan ve 1990 yılından itibaren kamu kuruluşları ve özel sektör şirketleri için sayısız projeye imza atan bir grup girişimci ve yatırımcı tarafından 2000 yılında kurulmuştur.. ViTO 2008 yılından beri Rainpower ASA şirketinin münhasıran Türkiye'deki tek temsilcisidir. Şirket anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanları için bakım hizmetleri vermektedir. Şirketin İstanbul merkez olmak üzere Ankara’da da ofisi bulunmaktadır.Türkiye temsilciliğini ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.’nin yapmakta olduğu Norveçli Rainpower firması, Maraş Enerji Yatırımları San. Ve Tic. A.Ş. ile Horu Hidroelektrik Santralı (HES) Projesi için anahtar teslimi elektromekanik tedariği anlaşması imzaladı.

İmzalanan anlaşmaya göre, Rainpower firması Maraş Enerji Yatırımları şirketinin 28 Mayıs 2009 tarihinde EPDK’dan lisansını almış olduğu Osmaniye’de yapılacak 8,5 MW’lık Horu HES Projesi’ne, 2 ünite Francis türbin, jeneratör, yardımcı ekipman, kontrol sistemi ve yedek parça temin edecek.

ViTO Ticari Mümessillik şirketinden yapılan açıklamada, aynı zamanda 9,6 MW’lık Fırnıs HES Projesinin de sahibi olan Maraş Enerji Yatırımları şirketinin ViTO ve Rainpower’ın önemli bir müşterisi olduğunu bildirildi. Horu HES Projesi’nin Rainpower’ın Türkiye’de elektromekanik ekipman sağlayacağı beşinci HES Projesi olduğunun kaydedildiği açıklamada Rainpower’ın 2009 yılında İspanyol Essentium Grubu’na ait 4 HES Projesi’ne de elektromekanik ekipman tedariği sağladığı belirtildi.

Hatırlanacağı gibi, İspanyol şirketi Gruppo Essentium şirketinin sahip olduğu ve 2011 yılında tamamlanacak olan 4 adet HES’in techizatlarının temini için Türkiye temsilcisi ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş. olan Norveç’li Rainpower ASA şirketi ile yaklaşık 170 milyon Norveç Kronu tutarında yapım mukavelesi imzalandığını bildirmiştik (TEBA: 1437/30 Kasım 2009). İspanyol Essentium Grubuna bağlı Essentium Enerji Yatırımları şirketi, Giresun, Ardahan, Kayseri ve Düzce’de bulunan toplam 42 MW’lık 4 adet HES Projesi için TSKB’den 42 milyon € kredi sağlamıştı (TEBA: 1438/8 Aralık 2009).


SkyTürk kanalında yayınlanan ‘’ İş ve Yaşam’’ adlı programın 31.07.2010 tarihli bölümünde ViTO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat İrdelp ile yapılan röportaj


Maraş Enerji tarafından gerçekleştirilecek olan, Horu Hidroelektrik Elektrik Santrali Projesi'nin (8.5 MW) anahtar teslimi elektromekanik ekipmanları tedariği için Norveçli Rainpower firması ile anlaşma imzalandı.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre, sözleşmenin kapsamı 2 ünite Francis türbin, jeneratörler, yardımcı ekipmanları ile kontrol sistemi ve yedek parçaları içeriyor. Horu Hidroelektrik Santrali'nin bir yıl sonra işletmeye alınması bekleniyor.

Horu HES, Rainpower’ın Türkiye’de elektromekanik ekipman sağlayacağı beşinci hidroelektrik santral olacak. Rainpower, geçtiğimiz yıl da İspanyol Essentium Grubuna ait olan 4 hidroelektrik santralinin elektromekanik ekipman tedariğini sağlamıştı.

Rainpower hidroelektrik üretimine yönelik tüm ilgili ekipmanlarıyla beraber türbinler üretiyor. Ürün yelpazesi, hem yeni santrallere yönelik toplam çözümleri hem de mevcut santrallerin geliştirilmesine yönelik ekipmanları içeriyor.

Rainpower'ın Türkiye'deki tek temsilcisi ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanlar için bakım ve onarım hizmetlerini de sağlamaktadır.


Norveçli Rainpower (münhasıran Türkiye temsilcisi ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş.), Maraş Enerji ile Horu Hidroelektrik Elektrik Santrali projesi (8.5 MW) anahtar teslimi elektromekanik ekipmanları tedariği için anlaşma imzaladı. Tedariğin kapsamı 2 ünite Francis türbin, jeneratörler, yardımcı ekipmanları ile kontrol sistemi ve yedek parçaları içermektedir. Santralin bir yıl sonra işletmeye alınması bekleniyor.

Aynı zamanda Fırnıs HES’in (9.6 MW) de sahibi olan Maraş Enerji, hızla büyüyen Türk hidro sektöründe Rainpower ve ViTO şirketlerinin önemli ve değerli bir müşterisidir. Horu HES, Rainpower’ın Türkiye’de elektromekanik ekipman sağlayacağı beşinci hidroelektrik santral olacaktır. Ayrıca Rainpower, geçtiğimiz yıl İspanyol Essentium Grubuna ait olan 4  hidroelektrik santralinin elektromekanik ekipman tedariğini sağlamaktadır.

Rainpower, Norveç Oslo Kjeller genel merkezi, Sørumsand’daki fabrikası, Trondheim’daki su laboratuarı ve Çin-Hangzhou’daki üretim tesislerinde son derece kalifiye toplam 300 çalışanıyla, güçlü bir teknoloji güdümlü kuruluştur. Rainpower hidroelektrik üretimine yönelik tüm ilgili ekipmanlarıyla beraber türbinler üretmektedir. Ürün yelpazesi, hem yeni santrallere yönelik toplam çözümleri hem de mevcut santrallerin geliştirilmesine yönelik ekipmanları içeriyor. Rainpower ürünleri, teknolojik çözümlerin geliştirilmesinden santrallerin işletmeye alımına dek tüm değer zincirini kapsıyor.

ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye enerji sektöründe faaliyet göstermekte olup bir grup tarafından 2000 yılında kurulmuş olup birçok büyük elektrik santrali projesi geliştirmiştir. ViTO şirketi Rainpower şirketinin 2008 yılından beri münhasıran Türkiye'deki tek temsilcisidir. ViTO anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanları için bakım hizmetleri vermektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen www.ViTO.com.tr adresini ziyaret ediniz.


Türkiye’deki hidroelektrik santral yatırımları yanında çeşitli sektörlerde faaliyetleri olan Yılsan A.S.’den Sayın Tuncay Yıldırım ve Sayın Selahattin Keleş, Rainpower ASA’nın Sorumsund’daki fabrikasını ve Trondheim’daki son teknoloji laboratuarını 8 – 10 Temmuz tarihleri arasında ziyaret etmiştir.

Yılsan şirketi halihazırda çalışmakta olan 8.9 MW gücündeki Çaldere Hidroelektrik Santrali’nin (HES) sahibi olup aynı zamanda işletmektedir ve santral yıllık 40 GWh elektrik üretmektedir. Şirket ayrıca Daran HES (75 MW) için Rainpower’ı nihai listesine dahil etmiştir. İki yönetici de Rainpower mühendisleri ve çalışanları tarafından yapılan bu turlardan ve tanıtımlardan gayet memnun kaldıklarını belirtti. Özellikle model testlerinin yapıldığı su laboratuarı üzerlerinde pozitif bir etki yarattı.

Bu ziyaretle Rainpower bir kez daha hidroelektrik santralleri için müşterilerine güvenilir ve yüksek kalite ekipman sağlamadaki teknik yeterliliğinin ve kendini adayışının altını çizmiş oldu.

Rainpower tesislerine yapılan gezi, 1977’de işletmeye alınan ve Statkraft’ın sahibi olduğu Trondheim’daki Nidelven Nehri üzerindeki Bratsberg Hidroelektrik Santrali ile sona erdi. Santral yeraltında yapılmış olmakla birlikte, 124 MW kapasitede olup ve yıllık 650 GWh elektrik üretmektedir. Bratsberg santralindeki Francis türbinleri Kvaerner şirketi tarafından üretilmiştir. Kvaerner şirketi 1999 yılında GE tarafından satın alınarak GE Hydro Norway adını almış ve daha sonra GE Hydro Norway’in NLI gruba satılması ile Rainpower şirketi kurulmuştur.

Rainpower ASA, İsviçreli hidroelektrik şirketi olan Officine Idroelettriche della Maggia SA (OFIMA) ile Robiei Santrali ekipmanlarının tedariğini sağlamak için sözleşme imzaladı. Ekipman tedariğinin kapsamında yardımcı ekipmanları ile beraber iki pompa türbini ve bir Francis türbini yer almaktadır. Rainpower’ın sözleşmesinin değeri 140 milyon NOK (17.408 milyon €) olmaktadır.

Rainpower’ın temini, santralin tüm elektromekanik ekipmanlarının yenilenmesini ve esas olarak 284’ten 395 metreye düşülü 41 MW maksimum güç kapasiteli dört adet pompa türbininin ve 270’ten 390 metreye düşülü 27 MW maksimum güç kapasiteli bir adet Francis türbininin tedariğini içermektedir. Ayrıca giriş ve çıkış vanaları ile yağ basıncı üniteleri de kapsama dahildir.

Ayrıca düşü aralığındaki aşırı çeşitlilikten dolayı sözleşme Trondheim’daki Rainpower laboratuarlarında yapılacak olan iki farklı pompa türbini çarkının model testlerini de içermektedir. Projenin tümü Rainpower ve Alstom İsviçre arasındaki konsorsiyum tarafından yapılacaktır. Alstom pompa türbinleri için kullanılacak olan jeneratörleri/motorları ve giriş vanalarını tedarik edecektir.

Robiei Hidroelektrik Santralinin ortalama yıllık elektrik üretimi 106 GWh’tir. Santralin orjinal ekipmanları 1970 yılında işletme alındı ve 19.4 ton taşıma kapasiteli teleferik ile taşınmak zorundaydı. Bu sınırlama elektrik makinelerinin dizaynını etkileyerek rotorların, statorların ve transformatörlerin sahada montaj edilmesini zorunlu kıldı.

Rainpower şu anda, yine OFIMA şirketi için Bavona Hidroelektrik Santrali’nin tüm iyileştirme işini gerçekleştirmektedir. İyileştirme türünün en büyüğü olan iki eş yatay eksenli Pelton türbininden oluşmaktadır. Santral 2010 Eylül ayında işletmeye alınacaktır ve sözleşmenin değeri 90 milyon NOK (11.052 milyon €) olmaktadır.

Rainpower, Norveç Oslo Kjeller genel merkezi, Sørumsand’daki fabrikası, Trondheim’daki su laboratuarı ve Çin-Hangzhou’daki üretim tesislerinde son derece kalifiye toplam 300 çalışanıyla, güçlü bir teknoloji güdümlü kuruluştur. Rainpower hidroelektrik üretimine yönelik tüm ilgili ekipmanlarıyla beraber türbinler üretmektedir. Ürün yelpazesi, hem yeni santrallere yönelik toplam çözümleri hem de mevcut santrallerin geliştirilmesine yönelik ekipmanları içeriyor. Rainpower ürünleri, teknolojik çözümlerin geliştirilmesinden santrallerin işletmeye alımına dek tüm değer zincirini kapsıyor.

ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş., 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye enerji sektöründe faaliyet göstermekte olup bir grup tarafından 2000 yılında kurulmuş olup birçok büyük elektrik santrali projesi geliştirmiştir. ViTO şirketi Rainpower şirketinin kurulduğu 2008 yılından beri münhasıran Türkiye'deki tek temsilcisidir. ViTO anahtar teslimi hidroelektrik ve termik santralleri çözümleri sunmakta olup aynı zamanda türbin, jeneratör ve yardımcı ekipmanları için bakım hizmetleri vermektedir. ViTO A.Ş., Rainpower’ın yanı sıra, Türkiye’de, termik santral projelerine yönelik olarak İtalyan Ansaldo Energia firmasını temsil etmekte ve bu firmaya hizmet sağlamaktadır. Şirketin İstanbul merkez olmak üzere Ankara’da ofisleri bulunmaktadır.12-13-14 Mayıs 2010'da İstanbul WOW Convention Centre'da düzenlenen ICCI 2010 fuarında B14 numaralı Rainpower ve ViTO standıydaydık. Fuar boyunca standımıza ve bize gösterdikleri ilgi için tüm iş ortaklarımıza ve müşterilerimize teşekkür ederiz.

Kaynak : www.icci.com.tr


Türkiye’nin enerji sektöründe faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları içerisinde ön sıralarda yer alan Akkök Holding Grubu’na bağlı Ak Enerji A.Ş.’nin Hatay’ın Erzin ilçesinde kuracağı 900 MW’lık Doğalgaz Termik Santralı Projesi’nin anahtar teslim (EPC Kontratı) yapımına yönelik açılan ihalesinde davet edilen 5 adet firmadan 15 Mart 2010 tarihinde teklif aldığı öğrenildi.

Ak Enerji yetkililerinin aldıkları teklifleri en kısa zamanda değerlendirerek, uygun görecekleri firmalar ile önümüzdeki dönemde yapacakları ikili müzakereler sonucunda Erzin Doğalgaz Santralı’nın anahtar teslim yapım ihalesini sonuçlandırmaları bekleniliyor.

Hatırlanacağı gibi, Ak Enerji’nin Hatay-Erzin Doğalgaz Santralı’nın anahtar teslim inşaası için 5 adet firmadan 15 Mart 2010 tarihinde teklif alacağını daha önce sizlere duyurmuştuk (TEBA:1452/15 Mart 2010).

Teklif sunan firmalar:

Erzin Doğalgaz Santralı için teklif sunan firmalar,

Alstom (Fransa )-Tekfen İnşaat

Siemens (Almanya)-Enka İnşaat

GE-Gama Güç Sistemleri A.Ş.

Mitsubishi Corp. (Japonya)-ATEC

Tecnicas Reunidas (İspanya)-Ansaldo Energia (İtalya)

Yukarıdaki listede de görüleceği gibi, Hatay Projesi için Avrupa’lı firmalar ağırlıkta teklif toplanmış olup, bunun yanı sıra yerli gruplar arasında Türk-ABD ortak girişimi dikkat çekmekte, ayrıca Sabancı Grubu’nun halihazırda Bandırma Doğalgaz Termik Santralı yapım çalışmalarına hızla devam eden Japon Mitsubishi Corp. firmasının da teklif verdiği görülmektedir.

Teklif veren grupların içerisinde yurt dışında anahtar teslim bir çok kontrata imza atmış olan Gama Güç Sistemleri A.Ş. firmasının yurt içinde Erzin Projesi’ne attığı teklif ile iddialı bir grup olarak ortaya çıkmakta, bunun yanı sıra yerli Tekfen İnşaat ve Enka İnşaat firmalarının santral tecrübe ve birikimleri ile desteklenen Avrupa Birliği’nin güçlü isimleri Fransız Alstom ve Alman Siemens firmaları da sundukları fiyatlar ile ihalede şanslarını aramaktadırlar.

Bilindiği gibi, Hatay-Erzin Doğalgaz Termik Santralı Projesi için ilk kez işletme lisansı Burnaz Elektrik A.Ş tarafından alınmıştı (TEBA WEB :17 Şubat 2010). Ancak daha sonra Erzin Doğalgaz Santralı Projesi’nin lisans hakkı Ak Enerji A.Ş. tarafından satın alınmış ve projenin yapımı Ak Enerji Grubu’nca üstlenilerek, yapım aşamasına getirilmiştir.

Kaynak : Teba Haber

2009


Türkiye'nin elektrik tüketimi iki aydır artışını sürdürüyor. Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEİAŞ) geçici verilerden derlediği bilgiye göre, ekonomik krizin etkisiyle yılın ilk 9 ayında, bir önceki yıla göre sürekli azalış gösteren elektrik tüketimi, ekim ayındaki yüzde 6,5'lik artışın ardından, kasım ayında da yüzde 1,2 artış gösterdi.

Geçen yılın kasım ayında 15 milyar 446.1 milyon kilovat saat (kWh) olan elektrik tüketimi, bu yılın aynı ayında 15 milyar 625.2 milyon kWh oldu.

Elektrik tüketimi, bir önceki ay olan ekim ayına göreyse küçük bir oranda düşüş gösterdi. Ekimde 15 milyar 880 milyon kWh elektrik tüketilmişti. Kasımdaki yağışlar hidrolik santrallarından üretimi de artırdı. Kasımda EÜAŞ'nin termik santrallarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,2 azalışla 3 milyar 24.4 milyon kWh elektrik üretilirken, şirketin hidrolik santrallarındaki üretim bir önceki yıla göre yüzde 58,2 arttı ve bu santrallardan 2 milyar 419.9 milyon kWh elektrik üretildi.

11 aylık tüketim düştü

Bu yılın 11 aylık dönemi (ocak-kasım) dikkate alındığında ise tüketilen elektrik miktarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,5 düştü. Geçen yılın ocak-kasım döneminde 182 milyar 268.8 milyon kWh olan elektrik tüketimi, bu yılın aynı döneminde 175 milyar 960.4 milyon kWh olarak hesaplandı. Ocak ayında 16 milyar 833.4 milyon kWh, şubat ayında 14 milyar 977.5 milyon kWh, mart ayında 15 milyar 953.8 milyon kWh, nisan ayında 14 milyar 832.6 milyon kWh, mayıs ayında 15 milyar 272 milyon kWh, haziran ayında 15 milyar 904.2 milyon kWh, temmuz ayında 17 milyar 708.3 milyon kWh, ağustos ayında 17 milyar 641.8 milyon kWh, eylül ayında 15 milyar 331.5 milyon kWh elektrik tüketilmişti.

Kaynak : Referans


Yenilenebilir enerjiye ağırlık veren ve Türkiye’deki hidro enerji ile ilgilenen Norveç’li Rainpower ASA şirketinin, Türkiye’de 4 küçük HES yapım ihalesini kazandığı öğrenildi. İspanyol şirketi Gruppo Essentium işbirliğiyle yapılan mukavelelerin toplam bedellerinin yaklaşık 170 milyon Norveç Kronu olduğu belirtiliyor.

Rainpower şirketinin CEO’su Svein Ole Strømmen, böylesine bir başarının, Norveç teknolojisinin ve proje yönetimi yetkinliğinin uluslararası çapta olduğunu yansıttığını kaydederek, “Rainpower’ın Norveç teknolojisindeki birikimi, uluslararası boyutta rekabetsel bir güce ulaşmış bulunmakta olup, küresel ısınma problemine ve gelişen Türk ekonomisine de, temiz enerji üretimiyle olumlu katkılarda bulunmaktadır” dedi.

Rainpower Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Diderik Schnitler ise sözleşme imzaladıkları şirketlerin aktif ve iş bitirici tarzlarından çok hoşnut kaldıklarını ve sözleşmelerin Norveç teşvik rejimi ile Norveç teknolojisinin ihracına önemli derecede katkıda bulunduğunu belirtti.

HES’lerin 2011 yılında devreye girmesi bekleniyor:

Rainpower’ın, sözleşmeleri imzalamak üzere, teminat temini ve ihracat kredisi sigorta işlerinden sorumlu olan Norveç GIEK şirketiyle ve ihracat finansmanı Norveç kredi kuruluşu Eksportfinans şirketiyle işbirliği yaptığı kaydediliyor. Bu yeni sözleşmelerin Rainpower tarafından devam ettirilen Keban HES’in Rehabilitasyon Projesi ve Türkiye’nin büyük hidro enerji potansiyelinin gerçekleştirilmesine de katkıda bulunacağı bildiriliyor. 
Hatırlanacağı gibi, Keban Barajı ve HES’in türbin ve generatörlerinin rehabilitasyonu projesinde 11 Mayıs 2009 tarihinde yer teslimi yapıldığını ve Temsan ile alt yüklenicisi Norveç’li Rainpower firması ile EÜAŞ arasında projeye yönelik toplantılar yapıldığını bildirmiştik (TEBA: 1408/11 Mayıs 2009).

4 HES’e yönelik çalışmalara hemen başlanacağı ve 2011 yılında tamamlanmalarının hedeflendiği belirtilirken, HES’ler için Francis, Kaplan ve Pelton türbinleri ve bunlara bağlı jeneratörler, bağlantı boruları, ana giriş valfları taslak tüpler, baypas sistemleri ve yağ basınç sistemlerinin temin edileceği haber alınıyor.

Rainpower’ın Türkiye’deki temsilcisi ViTO Ticari Mümessillik ve Yatırım A.Ş. olup, şirket, hidrolik ve termal enerji santralları ve ekipman temini ile ayrıca türbin, jeneratör, enstrümantasyon ve kontrol sistemlerinin tamirini üstleniyor. ViTO, ayrıca Türkiye’de termal enerji santralı konularında İtalyan Ansaldo Energia şirketini temsil ediyor.


Haberin gazetede yayınlanan basılı versiyonuna ulaşmak için tıklayınız

 (15 Kasım 2009) – Yeliz Öz

Norveçli hidroelektrik türbin üreticisi Rainpower’ın CEO’su Svein Ole Stroemmen, “Norveç Hükümeti Norveçli şirketleri desteklemek için ihracat kredisi kullandırıyor. Bu krediyi Türkiye’den gelecek iyi projelere kullandırmaktan mutluluk duyacağız” dedi. Stroemmen, Keban Barajı’nın 6 türbin çarkını yenileyeceklerini, Diyarbakır’da da Temsan’a üretim yaptıracaklarını söyledi.

NORVEÇLİ Rainpower’ın CEO’su Svein Ole Stroemmen, “Norveç’te bir endüstri inşa ettik. Türkiye’de de mümkün olduğu takdirde bunu başarmak istiyoruz” dedi. Son olarak Temsan tarafından yürütülen 55 milyon Euro’luk Keban HES rehabilitasyonu kapsamında her biri 183 megavat gücündeki 6 türbin çarkını üretme işini üstlenen Rainpower’ın CEO’su Sevin Ole Stroemmen, Türkiye’de özel sektörün elinde binden fazla hidroelektrik santral lisansı olduğunu belirtti.

Her bölgede lisans var

Kriz nedeniyle özel sektörün yatırım projelerinde ertelemeler olduğunu vurgulayan Stroemmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rainpower olarak bizim şöyle bir avantajımız var. Biz getirdiğimiz ekipmanlarla birlikte iyi projelere finansman da sağlıyoruz. Norveç’in çok ciddi milli geliri var. Hükümet de Norveçli şirketleri desteklemek için ihracat kredisi kullandırılıyor. Norveç hükümeti bunun bir bölümünü hidroelektrik sektörü için kullandırmak istiyor. Türkiye’de hemen hemen her bölgede özel sektörün aldığı lisanslar var. Biz de Türkiye’deki özel sektör firmalarına kredi sağlamak istiyoruz”

Diyarbakır’da üretecek

Temsan tarafından Keban HES rehabilitasyonu kapsamında her biri 183 megavat gücündeki 6 türbin çarkını üretme işini üstlendiklerini belirten Stroemmen, şöyle konuştu: “Keban Santralı sekiz üniteden oluşuyor. Satralın rehabilitasyonu kapsamında 6 türbin çarkını Rainpower üretecek. Diğer iki türbin çarkı ise Rainpower dizaynı ve know-how’ı ile Türkiye’de ilk defa olarak Temsan Diyarbakır Fabrikası’nda üretilecek.”

Teknoloji transferi başladı

Svein Ole Stroemmen, 35 yıllık bir santral olan Keban HES’de rehabilitasyon sonrası türbinlerde ilave güç ve ciddi bir verimlilik artışı sağlanacağını vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Proje 2016’da tamamlandığında aynı santraldan yalnızca türbin verimlilik artışı nedeniyle yılda ek 100 bin kişiye elektrik sağlanacak. Yapılan teknoloji transferi anlaşmasıyla da bilgi aktarımı yapıyoruz. Bu sektörde 150 yıllık tecrübesi olan Norveçli bir şirketten Türkiye’deki bir şirkete teknoloji transferi sağlanıyor. Bu know-how sayesinde Türkiye’de bu kadar büyük güçte komple bir türbin çarkı ilk defa üretilecek.”

Hidroelektrik bütün dünyada en geniş kullanıma ulaşacak

KÜRESEL ısınma ve iklim değişikliğinin yenilenebilir enerjinin önemini artırdığını vurgulayan Svein Ole Stroemmen, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağını belirtti. Stroemmen, bunun da temelde yenilenebilir enerji ihtiyacını ortaya koyduğunu anlatırken, “Bizim için dünyadaki en geniş kullanıma ulaşacak yenilenebilir enerji kaynağı hidroelektrik. Türkiye stratejik olarak da bir zaman sonra komşu ülkelere elektrik ihraç edilebilir” dedi.

Türkiye’de yerel üretimi genişletip fabrika kuracak

TÜRKİYE’deki yerel üretim olanaklarını artırmayı hedeflediklerini belirten Rainpower CEO’su Svein Ole Stroemmen, şunları söyledi: “Türkiye’de yerel üretimi genişletip komşu ülkelere ihraç etmek istiyoruz. Türkiye, Rainpower için komşuları ve yerel üretim olanaklarıyla stratejik öneme sahip. Şu anda Türkiye’de bazı hidro mekanik parçaları üreten firmalar var. Türkiye’de çok iyi üreticiler var. Ekipmanlardan ihtiyaç duyduklarımızı onlara da yaptırıyoruz. 2-3 yıl sonra üretim fabrikası kurmayı da düşünüyoruz.”

2008


Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.’nin (TETAŞ) 5784 sayılı Kanuna göre Özel Sektörden satın alacağı elektrik için açacağı uluslararası ihale şartnamelerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) üst düzey yetkililerince gözden geçirilmekte olduğu, önümüzdeki günlerde beklenen ihalenin Kamu İhale Kurumu (KİK) Bülteni’nde yayımlanacağı haber alınıyor.

TEBA tarafından edinilen bilgilere göre, elektrik alımı için açılacak ihalede en son, miktarın tartışmaya açıldığı, alım miktarının 1 yıl ya da 4 yıl olarak iki alternatifli şekilde etüd edilmekte olduğu bildiriliyor. Yasa’da alım miktarının yer almadığını öne süren konuya yakın kaynaklar, piyasaların henüz oturmamış olduğunu, bu nedenle fiyatların uzun dönem itibarıyla geçerli olup olmayacağının bilinmediğini, bu durumda açılacak ihalenin miktarının ne kadar olması gerektiğinin önem kazandığını vurguluyorlar.

Bilindiği gibi TETAŞ yetkilileri verilen direktif uyarınca 4 yıllık elektrik alım miktarını toplam 168 milyar kWh olarak belirlemişlerdi. Elektrik alım miktarı TETAŞ’ın belirlemelerine göre 2009 yılında 28 milyar kWh, 2010 yılında 40 milyar kWh, 2011 ve 2012 yıllarında ise yaklaşık 50’şer milyar kWh olacağı bildirilmişti. Ancak bu miktarların tedariki için her yıl ihale açılması veya 4 yıl süreli alımı kapsayacak tek bir ihale açılması konusunda henüz karar verilmedi.

TETAŞ yetkililerinin hazırladıkları şartnamede, piyasa fiyatlarının henüz oturmamış olması nedeniyle 1 yıllık alım yapılmasını önerdiklerini önceki haberimizde sizlere bildirmiştik.

Alım miktarının belirlenmesi için Enerji Bakanı Güler’in onayı bekleniyor:

Konuya yakın kaynaklar, elektrik alımı için açılacak ihale miktarının belirlenmesine yönelik Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in onayının beklendiğini belirtiyorlar. ETKB üst düzeyinde iki alternatifli olarak incelenmekte olan alım miktarının, şartnameye uygun tarzda, sorun oluşturmayacak şekilde tedarik edilmesi hedeflenecek.

Eşik değer, PMUM’dan alınan elektriğin 1 yıllık ortalama fiyatı baz alınarak bulunacak:

(17 Kasım 2008) - Öte yandan TETAŞ’ın elektrik alımı ihalesinde hazırlanan şartnameye göre, alınacak olan tekliflerde verilecek sipariş miktarları, tespit edilecek eşik değer dikkate alınarak belirlenecek. Buna göre ihalede TEDAŞ’ın Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nden (PMUM) son 1 yılda almış olduğu elektriğin ortalama baz fiyatı, eşik değer olarak tespit edilecek.

İhaleye verilen teklifler eşik değer baz alınarak değerlendirilecek. İhaleye verilen eşik değerin altındaki teklifler verilebilecek sipariş miktarları olarak dikkate alınırken, eşik değerin üzerindeki fiyat teklifleri geçersiz kabul edilecek. Böylece eşik değerin altındaki en ucuz fiyat teklifinden başlamak üzere alım miktarı kotası dolduruluncaya kadar sipariş verilebilecek.

İhaleye katılacak firmalardan yeterlilik şartı olarak PMUM’a kayıtlı olunması ve üretim, otoprodüktör lisans belgesine sahip olunması şartları aranacak. Bu arada doğalgaz yakıtlı elektrik tesislerinden verilecek olan elektrik alımı tekliflerinde, doğalgaza eskalasyon uygulaması yapılacak. İhalede verilen fiyatın içinde belli bir oranı doğalgaz fiyatı olarak kabul edilecek. Doğalgaz fiyatının makul olması için 1 Ocak 2009 tarihinde oluşacak doğalgaz fiyatına bakılacak.

Kaynak : Teba Haber


Türkiye’nin enerji sektöründe çözülmesi gereken önemli sorunlar bulunuyor. Sektörün ne kadar liberalize edileceği konusunda henüz tam bir görüş oluşamadığından, başından beri kamu ve özel sektör tartışmaları artarak devam ediyor. Kamunun düzenleyici ve denetleyici konumunun etkinliğinin belirlenmesi de bu aşamada önem teşkil ediyor. 
Sektörün şüphesiz en önemli sorunu şu sıralarda elektrik arz güvenliğinin sağlanması olarak görülüyor. Bu nedenle özelleştirme çalışmaları ikinci planan itilmiş durumda. Zaten gelişmiş ülkelerdeki uluslararası kriz ortamının yarattığı sorunların çözümünde de özelleştirmenin şu sıralarda geri plana itildiği görülüyor. Türkiye’nin elektrik ve doğalgaz sektörlerindeki sorunların tartışıldığı, enerji sektörü serbestleşme politikalarının masaya yatırıldığı 10. Uluslararası Enerji Arenası bu açıdan bakıldığında, verdiği önemli mesajlar açısından dikkatle izleniyor.

Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (STEAM) düzenlediği 10. Uluslararası Enerji Arenası, "EPDK'nın 7. Yılında Türkiye Elektrik ve Doğalgaz Piyasaları" teması ile 13-14 Kasım 2008 tarihleri arasında Ankara Swiss Otel'de yapıldı.

STEAM Konferans Bşk. Yıldız: "Enerji sektörü hızla değişiyor"

Toplantının ilk gününde açılış konuşmasını yapan STEAM Konferans Başkanı Taner Yıldız, yaşanan küresel kriz ile yavaşlayan büyüme hızının gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini ancak, Türkiye'de bunun silinmeyecek etkiler bırakmadığını belirtti. Başkan Yıldız, dünyaya bakıldığında çok büyük devletleştirme uygulamalarının olduğu ve ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın seçilmesiyle yeni bir dönemin başladığı bugünlerde enerji sektörünün de hızla değiştiğini ve bir daha ki Arena'nın başlıklarını kestirmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Arena'nın açılışında konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ise, küresel krizin ülkemiz enerji sektörü açısından fırsata dönüşebileceğini kaydederek, enerji yatırımları için gereken ekipman fiyatlarının düşmekte olduğunu, bu ekipmanların kısa sürede tedarik edilebilmesinin mümkün olacağını ve petrol fiyatlarının düşmesinin yeni termik santral maliyetlerini azaltacağını ifade etti. Başkan Köktaş, Türk özel sektörünün elektrik ve doğalgaz piyasasında her geçen gün daha aktif ve belirleyici bir rol oynayacağını dile getirerek, böylece sektörde serbestleşme sürecinin adım adım mutlu sona ulaşacağını belirtti.

Sabancı Holding Enerji Grubu Bşk. Hakman: "Enerjide, zorluklara rağmen yatırımlar devam etmeli"

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman ise sunumunda, yaşanan küresel finansal kriz nedeniyle, enerji sektöründe arz güvenliği ve çevre ile ilgili konuların ikinci plana atılmış olduğunu ancak, bu konuların hala çözüm beklediğini ifade etti. Finansman zorlukları ve maliyet artışları yanında arz güvenliği ve çevre sorunlarının da önemli bir durum oluşturacağını ifade eden Hakman, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi, fosil yakıtlarda görülecek fiyat düşüşlerinin enerji yatımlarını geciktirilebileceğini kaydetti. Türkiye'nin büyüme hızının düşüyor gibi gözükmesine rağmen enerji talebinin artmaya devam ettiğini ifade eden Hakman, bu nedenle zorluklara rağmen yatırımların devam etmesi gerektiği değerlendirilmesini yaptı. Yatırımların devamlılığının özel sektör tarafından sağlanabilmesi için serbet piyasa yapısının kurum ve kuralları ile derinleşmesi ve yatırım maliyetlerinin rekabetçi bir ortamda sağlanması için kurumların tüm katılımcılara eşit mesafede olduğu bir yapı oluşturulması gerektiğini belirtti.

Sabancı Holding olarak oluşturulan piyasaya güvendikleri için yeni yatırımlar yapmaya devam ettiklerini açıklayan Sabancı Enerji Grubu Başkanı Hakman, hakim konumunu sürdüren kamunun sektörden çekilmesi ve kanun koyucu ve düzenleyici rolü üstlenmesi gerekliliğini dile getirdi. Hakman, "Serbest piyasanın derinleşmesi, daha çok yatırım yapılmasının sağlanması, rekabetçi niteliğiyle daha kalteli ve ucuz elektrik elde edilmesini sağlayacak bir piyasanın geliştilmesini umuyoruz " diye konuştu.

OMV Gaz & Enerji Türkiye Gn. Md. Şen: "Türkiye'deki yatırımların cazibesinin altı çizilmeli"

Arena Genel Sunumu'nu yapan OMV Gaz ve Enerji Türkiye Genel Müdürü Oktay Şen, dünyada belirsizliğin giderek artmakta olduğunu belirterek, enerji sektöründe güvenin önemine dikkat çekti. Dünya genelindeki finans kurumlarının giderek küçüldüğünü ve birleşmelere gittiğini hatırlatan Genel Müdür Şen, böylece kredi alınacak kuruluşların azalmakta olduğunu dile getirdi. Şen, kreditör kuruluşların bu konuda yeni önlemler ve değerlendirmelere gitmekte olduğunu kaydederek, Türkiye'deki yatırımların cazibesinin altının çizilmesi gerektiğini ve ABD'ye giden sermayenin Türkiye'ye çekilmesi gerektiğini bildirdi. Şen ayrıca, arz güvenliği, çevre ve verimlik açısından ortak yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

BG Group Direktörü Öğütçü: "Dünyada, enerji sektöründe temel bir güç değişimi yaşanıyor"

BG Group Direktörü Mehmet Öğütçü ise "Dünya Elektrik ve Doğalgaz Piyasalarında Değişen Dinamikler" başlıklı sunumunda, Türkiye'de değişen deneyim ve stratejileri anlamak için dünyadaki değişimlerin anlaşılması gerektiğini kaydederek, dünyada yalnız finansal krizle karşı karşıya olunmadığını, yaşanan jeopolitik ve ekonomik değişiklikler sonucunda enerjide temel bir güç değişimi yaşandığını açıkladı. Dünya jeopolitik merkezininin Asya Pasifik'e kaymakta olduğu değerlendirmesini yapan Öğütçü, 2030 yılına kadar Çin'in dünyanın en büyük ekonomisi olmasının beklendiğini kaydetti. Son "World Energy Outlook"ta enerji talebinin çoğunun Çin'den geleceğinin belirlendiğini hatırlatan BG Group Direktörü, Bezilya, Çin, Hindistan ve Rusya yükselen piyasaların arasından yalnızca Rusya'nın üretici konumunda olduğunu ve bu nedenle talebin büyük bir artış göstereceğini belirtti.

Deloitte Türkiye Sorumlusu Çetinkaya : "Türkiye'de de dengeleme mekanizması konusunda güçlü adımlar atılıyor"

Uluslararası önemli danışmanlık şirketlerinden Deloitte Türkiye Ortaklarından Sibel Çetinkaya ise sunumunda, Avrupa'da elektrik sektörünün gelişim süreçleri ve Türkiye elektrik piyasasının uyum süreci hakkında bilgi verdi. Türkiye elektrik piyasasında gelişim sürecinin devam ettiği değerlendirmesini yapan Çetinkaya, AB mevzuatlarına uyumlu, işleyen bir piyasa olmasına yönelik 2004 yılında yayımlanan Strateji Belgesi'ndeki adımların zamanında olmasa da yavaş yavaş atıldığını dile getirdi. Sibel Çetinkaya, sürecin Avrupa ülkelerinde daha kısa zamanda atıldığını ancak, Türkiye'de de dengeleme mekanizması konusunda güçlü adımlar atıldığını ifade etti. Çetinkaya "Türkiye'de geçiş dönemi elektrik piyasası, dengeleme piyasası ve ikili anlaşmalar piyasasından oluşmaktadır. Fiyat artışlarının yatırımcıları çekmesi pozitif görülebilir ama bunların ikili anlaşmalara yansıması gerekir "diye konuştu.


Hükümetin Eylem Planı’nda yer alan “rehabilitasyon ihtiyacı ve ilave ünite yapabilme imkanı dikkate alınarak bazı santralların tekil olarak özelleştirilmeleri” amacına uygun olarak, EÜAŞ’ın Tunçbilek, Soma, Yeniköy ve Seyitömer Termik Santrallarının özelleştirme portföyünden çıkarılarak, “Rehabilite et, yeni ünite ilave et, işlet” modeliyle özelleştirilmeleri çalışmaları başladı. ETKB ön hazırlıklarını ÖİB’ye bildirerek, yakında ayrıntılı rapor sunacağını iletti.

Hükümetin 2009 yılı programında öngördüğü Eylem Planı’nda Elektrik Üretim Sektörü’nün özelleştirilmesi çalışmalarının hızlandırılması hedefine paralel olarak, kamunun en büyük elektrik üretim şirketi olarak faaliyet gösteren Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) işlettiği elektrik santrallarının özelleştirilmelerine yönelik olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) ile bağlı kuruluş EÜAŞ bünyesinde önemli bir adımın atıldığı, linyit kömürü ile çalışan bazı önemli santralların “rehabilite et, yeni ünite ilave et, işlet” modeliyle özelleştirme çalışmalarına hız verildiği öğrenildi.

TEBA’nın aldığı bilgilere göre, EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ön raporda, Türkiye’nin yerli linyit yakıtı ile çalışan ve elektrofiltre, kazan, türbin, boru aksamları gibi rehabilitasyon ihtiyaçları olan, bunun yanısıra kömür sahalarında tespit edilen yeni rezervlerle yeni ek üniteler kurulması olanağı bulunan “Tunçbilek, Soma, Yeniköy ve Seyitömer Termik Santralları”nın, yeni yatırım ihtiyaçları ile birlikte özelleştirmelerinin uygun olacağı bildiriliyor. Bu nedenle bu santralların daha önce karar verilmiş olan özelleştirme portföylerinden çıkarılarak, tekil olarak gerekli rehabilitasyon yatırımları ve yeni ünite yatırımlarıyla birlikte daha çabuk özelleştirilmelerinin hedeflendiği ifade ediliyor.

ETKB, “rehabilite et, yeni ünite ilave et, işlet” modelli ön hazırlıkları ÖİB’ye bildirdi:

EÜAŞ’ın 4 adet yerli yakıtla çalışan santralı için hazırladığı ön çalışmaları inceleyen ETKB’nin, hükümetin 2009 yılı programında öngördüğü Eylem Planı doğrultusunda ve TBMM’den yeni çıkarılan 4628 sayılı Elektrik Piyasası’nda Değişiklik Yasası çerçevesinde yapılmakta olan çalışmalar hakkında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) bilgi vererek, yakında daha ayrıntılı bir rapor sunacağı bildirildi.

ETKB yetkililerinin yerli yakıtla çalışan 4 adet santralın özelleştirme portföyünden çıkarılarak tekil olarak “rehabilite et, yeni ünite ilave et, işlet” modeliyle özelleştirilebilmeleri için hazırlanacak ihale şartnamelerine yönelik ayrıntılı görüşlerini yakında ÖİB’ye sunacakları ifade ediliyor.

Dağıtım özelleştirmelerindeki blok satış ve işletme devri sözleşmesinin aynen uygulanması hedefleniyor:

TEBA’nın yaptığı araştırmaya göre, 4 adet yerli yakıtla çalışan santralın “rehabilite et, yeni ünite ilave et, işlet” modeline göre özelleştirmelerinin yapılmasında izlenecek yolun tıpkı dağıtım özelleştirmelerindeki gibi olabileceği öne sürülüyor.

Bilindiği gibi dağıtım özelleştirmelerinde tesislerin tüm mal varlıkları ile birlikte yeni kurulan bir şirket ile yeniden yapılandırılmaları ve bu şirketin yüzde 100 hisselerinin blok satış yöntemiyle 4046 sayılı Özelleştirme Yasası’na göre özelleştirilmeleri öngörülüyor. Bu arada kamu kurumu ile blok satış yöntemi ile şirketin hisselerini üstlenecek Özel Sektör kuruluşu arasında yapılacak 30 yıllık işletme devri sözleşmesi ile işletme hakkının özelleştirme ihalesini kazanan şirkete verilmesi öngörülecek. Bu durumda ÖİB’nin 4046 sayılı Özelleştirme Yasası’na göre santralların tüm mal varlıklarını üstlenecek yeni kurulacak şirketin yüzde 100 hisselerini blok satış yöntemine göre özelleştirme ihalesini yapması söz konusu olacak. EÜAŞ Genel Müdürlüğü ise özelleştirme ihalesini üstlenecek şirket ile işletme hakkı devir sözleşmesi imzalayarak santralların 30 yıl boyunca işletilmesi hakkını bu şirkete devredecek.

Burada işletme hakkı devri sözleşmesinde yer alacak en önemli hususlar ise santrallar için gerekli olan rehabilitasyon yatırımlarının zamanında yapılarak işletme verimlerinin sağlanması ve yeni ek ünite yatırımlarının verilen sürelerde tamamlanması olacak. Bu konuda işletme hakkı devri sözleşmesinde yer alacak yaptırımların EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nce hazırlanacağı ifade ediliyor.

Termik Santralların karakteristikleri ve yapılacak yatırımlar:

TEBA’nın bu aşamada aldığı ön bilgilere göre, Yeniköy, Soma, Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santralları’nda elektrofiltreler, türbin ve kazan teçhizatlarına yönelik rehabilitasyonlar ile borulama sistemleri ve enstrümantasyon sistemlerine yönelik darboğaz giderme yatırımlarının bulunduğu bildiriliyor.

Öte yandan bu santrallara yönelik yapılacak yeni ek ünite yatırımları şöyle belirleniyor.

-Tunçbilek-Kütahya Termik Santralı’nın (2x32)+65+(2x150) MW olmak üzere 5 ünite ile toplam kurulu gücü 430 MW oluyor. Santralın genel verimi yüzde 35 olmakta. Yıllık üretim kapasitesi 2 milyar 700 milyon kWh olan ve linyit kömürü ile çalışan Tunçbilek Termik Santralı’na yeni 300 MW’lık ilave kapasitenin kurulabileceği kömür rezervleri yer alıyor.

-Manisa’nın Soma ilçesinde 4x165 MW gücünde toplam 660 MW olarak kurulmuş bulunan Soma-B Termik Santralı’nın yıllık üretim kapasitesi 4 milyar 290 milyon kWh oluyor. Santralın genel verimi yüzde 35 olmakta. Soma-B Termik Santralı’na 165x2=330 MW’lık iki yeni ünite eklenecek şekilde tespit edilen yeni kömür rezervi bulunuyor.

-Muğla’nın Milas ilçesinde 2x210 MW=420 MW gücünde kurulmuş olan Yeniköy Termik Santralı’nın yıllık üretim kapasitesi 2 milyar 730 kWh oluyor. Santralın genel verimi yüzde 39 olarak bildiriliyor. EÜAŞ’ın yeni yaptığı tespitlerde Milas ilçesinde 73 milyon tonluk yeni kömür rezervleri bulunmuş olup, Yeniköy Santralı’na 210 MW’lık yeni ek ünitenin yapımı planlanıyor.

-Kütahya’nın Seyitömer ilçesinde 4x150 MW olmak üzere toplam 600 MW kurulu gücünde çalışan Seyitömer Termik Santralı’nın yıllık üretim kapasitesi 3 milyar 900 milyon kWh oluyor. Santralın genel verimi yüzde 38 olarak tespit ediliyor. Seyitömer Termik Santralı’nda 150 MW’lık yeni ilave ünite yapımına uygun kömür tespit edildi.

Hükümetin Eylem Planı’nda ve yeni çıkarılan Yasa’da yer alan hükümler:

Hükümetin 2009 yılı Elektrik Sektörü Eylem Planı’nda üretimin özelleştirilmesi için şu hususa yer veriliyor. “Rehabilitasyon ihtiyacı ve ilave ünite yapabilme imkanı dikkate alınarak bazı santralların tekil olarak özelleştirilebilme imkanı değerlendirilecektir. Portföy gruplarının statüsü ve üretim özelleştirme yöntemi belirlenecektir”.

Öte yandan yeni çıkarılan Elektrik Piyasası Değişiklik Yasası’nda EÜAŞ’ın özelleştirilmesiyle ilgili olarak EÜAŞ’a bağlı müessese, bağlı ortaklık ve varlıklarının özelleştirmelerinin ÖİB tarafından 4046 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde yapılması öngörülüyor. Ancak elektrik üretim özelleştirmelerinden elde edilecek gelirlerin ise ETKB’ye verilerek, enerji altyapı yatırımlarında kullanılması yine yeni çıkarılan Yasa ile hüküm altına alınıyor.

Kaynak : Teba Haber


2008-2012 yıllarını kapsaması planlanan ihale ile ilgili Kamu İhale Kurumu görüşü geldi.- TETAŞ, KİK’e tabi olmadan açacağı ihalesine yönelik hazırlıklarını hızlandırdı.

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.’nin (TETAŞ) 5784 sayılı Kanuna göre özel sektörle 2012 yılına kadar elektrik alım anlaşmaları yapmak üzere açacağı ihale için Kamu İhale Kurumu’ndan (KİK) beklenen görüşü alındı.

TEBA tarafından edinilen bilgilere göre, KİK’ten gelen görüşe göre, TETAŞ’in özel sektörden 2012 yılına kadar elektrik alım anlaşmaları yapmasının önünde KİK mevzuatından kaynaklanan bir engel bulunmuyor. KİK, TETAŞ’ın açacağı ihalenin Kamu İhale Kanunu’na tabi olmayacağını, kurumun kendi mevzuatı kapsamında teklifleri alabileceğini belirtti.

Hatırlanacağı gibi sizlere son verdiğimiz haberimizde, TETAŞ’ın ihalesini KİK kapsamında gerçekleştirme zorunluluğunun bulunmadığını ancak KİK’ten yine de görüş alınmasına karar verildiğini bildirmiştik (TEBA:1379/10 Ekim 2008).

Dört yıllık alım ihalesinde pazarlık yöntemi uygulanacak:

TETAŞ’ın kendi mevzuatına göre pazarlık yöntemiyle ihale açmayı planladığını belirten konuya yakın kaynaklar, KİK görüşünün gelmesinin ardından şartname çalışmalarının hızlandırılacağını belirtiyorlar. ihale şartnamelerinin hazırlanması için Genel Müdürlük onayının alındığını hatırlatan aynı kaynaklar, şartname çalışmalarının en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini ifade ediyorlar.

İhale ilanının en geç Kasım ayı içinde yapılmasının beklendiği öne sürülürken, TETAŞ 2009 yılında 28 milyar kWh, 2010 yılı içinde ise 40 milyar kWh’lık elektrik alımı yapmayı planlıyor.

Kaynak : Teba Haber


Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’nce Fırat nehri üzerinde yer alan ve Türkiye’nin 3. büyük Hidroelektrik Santralı olan Keban Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın (HES)  türbin ve generatörlerinin rehabilitasyonu işi için açılan uluslararası ihaleye şartname aldığını duyurduğumuz 4 adet firmanın, 7 adete yükselmiş olduğu öğrenildi.

TEBA’nın edindiği bilgilere göre, Santral’ın rehabilitasyonuna ihalesine yönelik olarak 23-24 Haziran 2008 tarihleri arasında düzenlenen zorunlu saha gezisi ziyaretinden önce 7 adet firma şartname alarak, saha gezine katıldı. Konuya yakın kaynaklar, ihale ile ilgilenen tüm firmaların saha gezisine katılmış olduğunu belirterek, diğer firmaların saha gezisine katılmayan firmaların ihaleye teklif veremeyeceğini bildiriyorlar.

Hatırlanacağı gibi konuya yönelik son haberimizde sizlere, saha gezisine kadar 4 adet firmanın ihaleye katılmak üzere şartname aldığını ve ihale ile ilgilenen diğer firmaların da şartname alarak, saha gezisine katılmalarının beklendiğini bildirmiştik (TEBA: 1364/23 Haziran 2008).

7 adet firma şartname aldı:

Sizlere aşağıda ihaleye katılmak üzere şartname satın almış olduğunu öğrendiğimiz firmaları sunuyoruz:

-Dampa Enerji (Çin firması Sinohydro Corporation temsilcisi)

-Voith Siemens

-ABB Elektrik A.Ş.

-Va Tech Hydro Andritz

-Alyork Enerji ve Metal ( Shanghai Investigation Design and Research Institute temsilcisi)

-ViTO Ticari Mümessillik (Norveç firması Rainpower ASA temsilcisi)

-Temsan A.Ş

Kaynak : Teba Haber